Travestilere 116 yıl hapis

Bursa'da fuhuş çetesi kurdukları iddiasıyla yargılanan ve aralarında Gökkuşağı Gayleri ve Travestileri Koruma Derneği Başkanı Ö.Ö. ile kocasının da bulunduğu 16 şüphelinin davasında karar çıktı. Sanıklar toplam 116 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 27 aylık hapis hayatının ardından özgürlüğüne kavuşan transseksüel başkan Ö.Ö. ve kocası M.Ö.'ye ise toplam 70 yıl hapis cezası verildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bu örgüte üye olmak, bir kimseyi fuhuşa teşvik etmek veya yaptırmak veya aracılık etmek ve fuhuş için yer temin etmek" suçlarından 3 bin 180 yıla kadar hapisleri istenen 16 sanıktan karar duruşmasına Gökkuşağı Gayleri ve Travestileri Koruma Derneği Başkanı Ö.Ö. ve kocası M.Ö. ile R.K., H.A., V.K., M.T., B.Ö. ve N.B. katıldı. Diğer 8 kişi ise gelmedi.

Kocası M.Ö. ile birlikte örgüt lideri olarak 277 ayrı fuhuş olayına aracılık ettikleri gerekçesiyle 2 bin 240 yıla kadar hapisleri istenen Gökkuşağı Derneği Başkanı Ö.Ö., son sözünde suçsuz olduğunu ifade ederek beraatini istedi.

Mahkeme 27 ay süren hapis hayatının ardından özgürlüğüne kavuşan Ö.Ö. ve kocası M.Ö.'ye, 'suç işlemek için örgüt kurmak ve tehditle 10 ayrı travestiyi fuhşa zorlamak' suçundan 35'er yıl hapis cezası verdi. Diğer sanıklardan R.K., V.K., H.Ç. A.E. Z.T., M.T., F.Y. ve H.A. ise "kurulan bu örgüte üye oldukları" gerekçesiyle 2'şer yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca sanıklardan F.Y., M.T., H.Ç., V.K., A.E., R.K. ve H.A.'ya ise, "fuhşa teşvik etmeden ev tutmak ve para toplamak suretiyle buna yardımcı olmak" suçundan 3'er yıl 9'ar ay hapis cezası verildi. Bu arada B.Ö., B.G., Ş.Y., N.B. C.İ.D. A.İ. ve Y.Ö. de delil yetersizliğinden beraat etti.

Bursa Cumhuriyet Savcılığı'nın 3 yıl önce hazırladığı 71 sayfalık iddianamesinde, şiddet kullanarak 11 mağdur travestiye zorla fuhuş yaptırdıkları iddia edilen sanıklar hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bir kimseyi fuhşa teşvik etmek veya yaptırmak veya aracılık etmek" suçlarından, toplam 3 bin 180 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı. Ayrıca eylemlerini örgüt şeklinde ve zorla yaptırdıkları öne sürülen zanlıların cezasının 1.5 katına kadar artırılarak toplam 4 bin 770 yıl hapsi talep edilmişti.

Travestilerin ayrıca 2 aylık dönemde 5 ayrı evde toplam 250 ayrı fuhuş olayı için toplam 11 bin 96 YTL gelir elde ettikleri, fuhuş yapmak için birlikte olunan müşterilere "koli" dedikleri, Gökkuşağı Derneği Genel Başkanı Ö.Ö.'nün fuhuş eylemlerini yönettiği, travestilere zorla fuhuş yaptırdığı, her ilişki karşılığında travestilerden 10 YTL para aldığı, evde kalanlardan 20 YTL ev ücreti aldığı, fuhuş yapmayanlara ise şiddet kullandığı, günde 5 müşteriden fazla kişiyle ilişkiye girenleri ise ödüllendirdiği
iddia edilmişti.

BİZE ULAŞIN