Meteoroloji'den sıcak haber -HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin güney ve doğu bölgelerinde aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güneydoğu Anadolu,Doğu Anadolu'nun doğusu (Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak) ile Niğde,Kayseri ile K.Maraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Güneydoğu kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), ülkemizin güneydoğu kesimleri ile Akdeniz kıyılarında batı ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ile Ege kıyılarında kuvvetli olarak (40-60 km/s) esecek.

MARMARA'DA HAVALAR 6-8 DERECE ISINACAK

Poyrazın hafta sonunda etkisini yitireceği Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklıklarının 6-8 derece artacağı bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, bugün Bursa ve Balıkesir'de en yüksek sıcaklığın 18, Çanakkale ve İstanbul'da 17 derece olması beklenirken, poyrazın etkisi hafta sonunda azalacak ve sıcaklıklar 6-8 derece arasında artacak.

Özellikle 2 Mayıs Pazar günü hava sıcaklıklarının Bursa ve Balıkesir'de 26 dereceye, İstanbul'da 24 ve Çanakkale'de ise 23 dereceye kadar ulaşması bekleniyor. Poyrazın etkisini kaybetmesiyle birlikte 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren hava sıcaklıklarının daha da artacağı bildirildi.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Kayseri, Niğde ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''ya göre, yağışların Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun doğusu (Bitlis, Van, Şırnak, Hakkari, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Muş) ile Kayseri, Niğde ve Kahramanmaraş çevrelerinde, 23.00'e kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Uyarıda, ani sel, su baskını, heyelan ve yıldırım düşmesine karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli olması istendi.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ile Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, zamanla az bulutlu geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Muğla ve Denizli çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı, zamanla kıyı kesimleri az bulutlu geçecek. Rüzgar; kıyılarda kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/s) esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile öğle saatlerinde Batı Akdeniz'in iç kesimleri (Isparta, Burdur) aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; K.Maraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve doğusu (Konya, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Yozgat, Sivas, Aksaray, Niğde, Karaman) aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Kayseri ve Niğde çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz aralıklarla yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; doğusunda (Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak) kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.Yağışların; bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN