"Depremlerden ders çıkarın"

Kızılay Genel Başkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Balıkesir'de lise öğrencilerine seslenirken, ''Depremlerden ders çıkarın, geçmişin deprem göçükleri üzerine yeni göçük adayları kuran bir nesil olmayın'' dedi.

Prof. Dr. Işıkara, Balıkesir Belediyesi Başkan yardımcıları Argun Atıcı ve Yusuf Özenç'i ziyaretinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bölgedeki deprem risklerine dikkati çeken Işıkara, ''Küçük küçük depremlerin kümeleştiği yerler, mesela Savaştepe gibi, bir büyük depremin habercisi olabiliyor. Bakın 'Oluyor' demiyorum, olabiliyor. Dolayısıyla tabii ki bir risk var. Yine Gemlik Körfezi'nde de küçük küçük depremlerin kümeleştiği bir yer var. Orada da bir risk söz konusu'' dedi.

Işıkara, Balıkesir'in deprem konusunda hassas bir noktada olduğuna işaret etti. Kız Meslek Lisesi Konferans Salonu'nda öğrencilerle bir araya gelen Işıkara, burada öğrencilerle birlikte ''Depremden Korunma Bilinci'' adlı eğitim çalışması yaptı.

Öğrencilerin depreme sınıfta yakalanmaları durumunda nasıl davranacaklarını anlatan Işıkara, sahneye çıkardığı iki öğrenciye tatbikat yaptırdı, deprem anındaki hayat üçgenlerine dikkati çekti. Depremin değil binaların hayatlara mal olduğunu vurgulayan Işıkara, ''Depremlerden ders çıkarın, geçmişin deprem göçükleri üzerine yeni göçük adayları kuran bir nesil olmayın. Onun için ben bugün sizlerle beraberim. Ülkemizde günde 25 deprem oluyor. Yani saatte 1 deprem oluyor'' diye konuştu.

CEMAATİ BİLGİLENDİRDİ

Işıkara, daha sonra tarihi Zağnos Paşa Camii'nde cuma namazının ardından cemaati depreme karşı bilgilendirdi. Merkezi sistem ile Balıkesir'deki camilere yapılan yayında Işıkara, şunları söyledi:

''Bakara Suresi'nin 195. ayeti der ki; Ey müminler mallarınızı Allah yolunda harcayın, korunma tedbirlerini alın. Neye karşı korunma tedbirlerini alın, depreme karşı. Kendinizi tehlikeye atmayın. İşlerinizi ve görevlerinizi en iyi şekilde yapın. Çünkü, Allah işlerini ve görevlerini iyi bir şekilde yapanları sever. Gördüğünüz gibi yüce kitabımız gerçekten de büyük bir kitap.''

Prof. Dr. Işıkara, Vali Yardımcısı Abdullah Aslan'ı ziyaretinde ise Balıkesir'in Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi'ne ihtiyacı olduğunu bildirdi.

BİZE ULAŞIN