Hafta sonu kavrulacağız

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Cuma 30.07.2010 10:30
Güncelleme: Cuma 30.07.2010 10:34
ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinde (Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış geçişlerinin görülmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında zaman zaman kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

YÜKSEK SICAKLIK UYARISI: Hava sıcaklığının; Ülkemizin, güney, iç ve doğu kesimlerinde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyretmesi beklendiğinden, sıcak havanın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (güneş çarpması vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

SICAKLIKLAR REKOR SEVİYEYE ULAŞACAK
Hafta sonu yurt genelinde aşırı sıcakların etkili olması bekleniyor. Sıcaklıklar, Ankara, Karaman, Kırıkkale, Konya ve Niğde de "rekor" seviyeye ulaşacak.

Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye'nin güney, iç ve doğu kesimlerinde Basra kaynaklı sıcak hava dalgasının etkili olduğunu belirtti. Söz konusu hava akımı nedeniyle hafta sonunda ülke genelinde yüksek sıcaklıkların etkili olacağını bildiren Çağlar, ''Özellikle İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ekstrem sıcaklık değerleri yaşanacak'' dedi.

Çağlar, hafta sonu beklenen sıcaklıklara ilişkin ise ''Cumartesi günü Diyarbakır, Batman, Afyonkarahisar ve Niğde, pazar günü ise Ankara, Afyonkarahisar, Niğde, Kırıkkale, Konya, Karaman, Şanlıurfa ve Batman'da uzun yıllar ortalamalarının üzerinde ve rekor değerler civarında sıcaklıklar yaşanacak'' diye konuştu. Hafta sonu bazı illerdeki sıcaklıkların Ağustos ayı en yüksek sıcaklık değerlerinin de üzerinde olacağını kaydeden Mehmet Çağlar, şunları söyledi:

''1 Ağustos Pazar günü Ankara, Karaman ve Kırıkkale'de 41 derece, Niğde'de 39, Karaman'da ise 41 derece sıcaklık bekleniyor. Bunlar söz konusu illerin Ağustos ayı en yüksek değerlerinin de üzerindedir. Ayrıca sıcaklıkların cumartesi günü Diyarbakır'da, pazar günü ise Şanlıurfa ve Batman'da 44 dereceyi bulması bekleniyor.''

İSTANBUL'DA HAVA SICAKLIĞI 35 DERECE OLACAK
İstanbul'da hava sıcaklığının hafta sonu 35 dereceye çıkması bekleniyor. Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Marmara Bölgesi'nde bugünden itibaren hava sıcaklıklarında 2-4 derecelik artış yaşanacak.

İstanbul'da 30-32 derecede seyreden sıcaklıkların cumartesi ve pazar günü 35 dereceye çıkacağı tahmin ediliyor. Sıcaklığın yükselmesiyle birlikte nem oranın artması sonucu bunaltıcı bir hava yaşanacak. Pazartesi sabahı yağışlı hava geçişinin öngörüldüğü kentte, hava sıcaklıkları mevsim normalleri olan 30 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık doğusu parçalı bulutlu geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu; Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...