Yakıtal: Geleneksel bir şekilde öptüm'

Kadın müsteşara cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla görevden alınan Büyükelçi Yakıtal savunmasında "Teselli etmek için yüzünü ellerimin içine alıp yanağından öptüm" dedi

Taciz iddialarıyla görevden alınan eski Roma Büyükelçisi Ali Yakıtal'ın Bakanlık Teftiş Kurulu'na verdiği savunmasının ayrıntılarına SABAH ulaştı. "İstanbul kültürüyle yetiştim, asker bir babanın oğluyum, Saint Joseph'liyim" diyen Yakıtal, memurlarını öpmesini teselli ederken yapılmış bir "geleneksel tavır" olarak tanımladı ve "Bayan memuru masum bir şekilde öptüm" dedi. Yakıtal, emrindeki kadın memurun yüzünü iki avucunun içine alarak, dudağından öptüğü iddialarına ilişkin ise "Bunlara ait bir kamera kaydı, tanık yok" diyerek kendini savundu. Dışişleri ise bu sözlere "Cinsel taciz ulu orta yapılmaz" diyerek yanıt verdi. Yakıtal "taciz yok" derken Bakanlık, Büyükelçinin iki farklı memura benzer davranışlarda bulunduğunu belirtti. Ancak Bakanlık, kadın memurların zarar görmemesi için Yakıtal hakkında suç duyurusunda bulunmadı.

"ARTIK ROMA'DA YAPAMAM"
Büyükelçi Yakıtal, Bakanlık Teftiş Kurulu'na verdiği ifadede "Artık Roma'da görev yapamam, beni buradan alın" demiş ancak bir süre sonra Danıştay'a dava açarak görevden alınması ile ilgili yürütmenin durdurmasını istemişti. Danıştay 5. Dairesi de verdiği kararda görevden almaya ilişkin durdurma kararı verdi. Danıştay'ın kararının Dışişleri Bakanlığı'na tebliğ edilmesinin ardından bu defa da Bakanlık karara itiraz edecek ve Yakıtal'ın artık devleti temsil edemeyeceğini belirtecek. Ancak Mahkeme'nin Yakıtal'ın lehine karar vermesi halinde bu defa Dışişleri'nin önünde iki yol bulunuyor. Birincisi Yakıtal'a Roma'daki maaşı verilecek ancak tekrar bu göreve atanmayacak. İkinci yol ise Yakıtal görevine geri dönüp başlayacak. Ancak Bakanlık savunmasında, bir merkezden geri çekilen diplomatın tekrar aynı yere atanmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtecek.

BİZE ULAŞIN