Tom ve Mişa çok yakında özgür

Özgürlükleri için çevrecilerin defalarca protesto eylemi yaptığı Ölüdeniz'deki Dolphin Park'ta yaşayan iki yunus doğaya bırakılıyor. Böbreklerinde üre saptanan Mişa ve Tom önce rehabilite edilecek

Cumartesi 04.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
Muğla'nın Fethiye ilçesinde Ölüdeniz Belediyesi'ne ait arsa üzerine yap-işletdevret modeliyle yaptırılan Dolphin Park, havuzlarda tutulan yunusların hastalanması ve işletmenin iflasın eşiğine gelmesi nedeniyle kapatıldı. Çoğunluğu İngiliz, çok sayıda çevrecinin daha önce defalarca protesto eylemi yaptığı Dolphin Park'ta bulunan şişe burun cinsi Mişa ve Tom adlı iki yunusun son kontrollerinde böbreklerinde üre tespit edildi. Yunusların önümüzdeki günlerde Tarım İl Müdürlüğü ve bir derneğin kontrolünde Kaş veya bir başka bölgede denizde rehabilite edildikten sonra doğaya bırakılmasına karar verildi. Yunusların sahibi Rus işadamı Alexsndra Kuznetsov yurtdışına gittikten sonra geri dönmeyince işletmenin icralık olduğu da ortaya çıktı.

"BİZİ KİM KURTARACAK"
Dolphin Park sorumlularından Savaş Taşdemir, "Böylelikle protestocu arkadaşlarımın da istedikleri oluyor. Biz de mağdur oluyoruz. 300 bin TL zararımız var. Yapabilecek bir şey yok. Biz paramızı pulumuzu almasak dahi yunusları kurtarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Burada protestocuları göremiyoruz. Biz insanları kim kurtaracak bilmiyoruz" diye konuştu. Öte yandan yunusların bulunduğu havuzun çevresinin son yağışların ardından çöktüğü de gözlendi.