Nikâhlı eşten kumaya dava

İstanbul'da, 12 yıl aynı çatı altında yaşamak zorunda kaldığı kumasına kendisini mağdur ettiği gerekçesiyle tazminat davası açan 38 yaşındaki kadın, "Onun yüzünden hayatım çekilmez oldu, dayanamadım" dedi

Pazar 05.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 05.09.2010
ABONE OL
Koca dayağından bıkan 38 yaşındaki Neslihan Tanrıverdi, 12 yıl aynı çatı altında yaşamak zorunda kaldığı kuması Ayfer Koçalan'a, kendisini mağdur ettiği gerekçesiyle 50 bin liralık maddi manevi tazminat davası açtı. Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde yaşayan Neslihan Tanrıverdi, 24 yıl önce daha 14 yaşındayken Ertuğrul Tanrıverdi ile evlendi. Geçim sıkıntısı çeken Tanrıverdi çifti, bir umut İstanbul'a göç etti. Bağcılar 100. Yıl mahallesine yerleşen çift, birlikte iş buldukları çorap atölyesinde çalışmaya başladı. Gecesini gündüzüne katan çift, biriktirdikleri parayla arsa alarak tek katlı bir ev inşa etti. Ancak 8 yıl sonra Ertuğrul Tanrıverdi, aynı atölyede çalışan Ayfer Koçalan'la ilişki kurdu.

'EVİMİZ DE ARABAMIZ DA GİTTİ'
Sürekli dayak yediği kocası Tanrıverdi'nin bir süre sonra eve getirdiği Koçalan'ı çaresizce kabullenmek zorunda kalan Neslihan Tanrıverdi, 12 yıl sonra yaşadıkları canına tak edince mahkemeye başvurdu. 3 çocuklu Neslihan Tanrıverdi, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek kumasına tazminat davası açtı. Tanrıverdi, neler yaşadığını, SABAH muhabirine şöyle anlattı: "O sırada 3 çocuğum vardı ve biri kucağımdaydı. Eşim, dul ve iki çocuklu olduğunu sonradan öğrendiğim Ayfer Koçalan'la birlikte yaşayacağımı söyleyince dünyam başıma yıkıldı. Bir süre sonra iki kızını da eve getirdi, onun çocuklarına da bakmak zorunda kaldım." Tanrıverdi, sözlerine şöyle devam etti: "O kadın geldikten sonra sürekli tartıştık. Her kavgamızdan sonra eşim beni dövüp, hakaret etmeye başladı. Bir keresinde çalıştığımız çorap atölyesinde herkesin içinde beni dövdü ve ilkokul mezunu olduğum için dalga geçti. Ben evde 5 çocuğa bakarken eşim, kumamı gezmelere götürdü. O kadar çok para harcıyorlardı ki birlikte yaptığımız evi ve arabayı satmak zorunda kaldı. Hayatım çekilmez hale geldi. Daha fazla dayanamayıp 3 çocuğumu da alarak annemin yanına taşındım. Bir yıl önce babamı da kaybedince, psikolojim iyice bozuldu, doktora gittim. İş aradım, olmadı. Çaresiz kalınca çocukları eşime götürdüm. Ancak bunu fırsat bildi ve 'Karım çocukları bırakıp evi terk etti' diyerek boşanma davası açtı. Tüm bunlara o kadın neden olduğu için davacı oldum. Param olmadığı için avukat tutamadım. Kardeşim adliyeye götürüp getiriyor. Açtığım tazminat davasının duruşmasını bekliyorum."

'ALDATAN EŞ VE SEVGİLİSİ ÖDER'
Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, ocak ayında bir karara imza atarak, aldatılan kadına ödenecek tazminatın aldatan kocasından ve "diğer kadından" ortak alınmasına karar vermişti. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin, "Evlilik dışı yaşayan koca ile sevgilisi, aldatılan eşe manevi tazminat ödemeli" kararının ardından, yerel mahkeme bu karara uyarak eş ve sevgiliyi 10 bin lira tazminat ödemeye mahkûm etmişti.