Almanlar'ın yardım eli Türk gençleri

Almanya hükümeti felaket bölgesine gönderdiği 15 milyon euroluk yardımı dağıtmak için Türk gençlerine görev verdi

Pazartesi 06.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 06.09.2010
ABONE OL
Alman Hükümeti ve yardım kuruluşlarının için topladığı 15 milyon euroyu Pakistan halkının yaraları sarmak için Türk gençleri kullanıyor. Merkezi İstanbul'da bulunan Support To Life/Hayata Destek Derneği üyesi 4 Türk genci, Alman Hükümeti ve Alman insani yardım kuruluşu Diakonie Katastrophenhilfe'den aldıkları 15 milyon 100 bin euro ile selden etkilenen Pakistan halkının yaralarını sarıyor. Son bir haftada Peşaver, Lahor ve Quetta'da yaşanan bombalı saldırılarda yüzü aşkın insanın ölümüne neden olan Taliban terörüne rağmen, ülkede yardım için canla başla çalışan Türk gençleri, tüm dünyaya insanlık dersi veriyor.

TÜRK GÖREVLİ SELE TANIK OLDU

Sele Charsadda'da yakalanan Hayata Destek'in Pakistan sorumlusu Serap Öztürk, bölgede beş yıl önce yaşanan depremin etkilerini ortadan kaldırmak için Keşmir'de görev yapıyordu. Fransa 'da Bioforce Akademisi'nde İnsani Yardım Proje Yönetimi ve Lojistik eğitimi alan Öztürk, Kabil Nehri'nin taşması sonucu Peşaver'e bağlı Charsadda'da yaşanan su baskınına tanık oldu.

SICAK YEMEK DAĞITIYORLAR

Dernek üyeleri Doğan Bıyıklı, Barış Bulut ve Pınar Göktuğ'un afet bölgesine ulaşmasıyla birlikte kolları sıvayan Öztürk, yardım programları kapsamında ilk iş olarak selzedelere düzenli aralıklarla verilmek üzere hazır gıda ve sağlık paketleri hazırlattı. Grup, tüm malzemeleri Maibanda'da yerli satıcılardan temin etti. Pabbi'de her gün sıcak yemek dağıtan Türk gençleri, Pakistan Hükümeti tarafından kurulan Ulusal Kırsal Destekleme Programı (NRCP) çalışanlarından işgücü desteği alarak her gün 10 bin insana 20 litre içme suyu, 5 bin insana da sıcak yemek sağlıyor. Pakistan'da yardımlar sırasında yaşanan itiş kakış nedeniyle, tüm yardımları ihtiyaç sahiplerine kart vererek sırayla yapan grup, bu yöntemle bölgedeki yerel yardım örgütlerine de örnek teşkil ediyor. Grup, önümüzdeki günlerde bölgede yeni çadır kent, 10 mobil klinik ve 420 tuvalet kuracak. 4 bin 500 aileye hijyen paketi dağıtacak. 4 bin 500 çiftçinin su altında kalan topraklarını temizletip, tohum tedarik edecek. Öztürk, hâlâ su altında olan ve ulaşılamayan köyler olduğunu ifade ederek " Binlerce insan yol kenarlarında, sokaklarda yaşıyor. 'Hayata Destek' olarak Pakistan'da en az 10 aylık bir yardım program yürüteceğiz" dedi.

* Selden etkilenen insan sayısı 18.6 milyon
* Sel felaketinde ölenlerin sayısı 1677
* 1.2 milyon ev yıkıldı
* 10 bin okul yıkıldı
* 436 hastane yıkıldı
* 160 bin metrekare sular altında
* 6 milyon insan barınma ve gıda yardımına muhtaç
* 146 bin çadır kuruldu
* 120 bin branda dağıtıldı