Tam gün mesaiye bakanlık denetimi

Kamu doktorları özel muayenehane açmalarını zorlaştıran yeni yönetmeliğe göre yapılan denetimlerden tabela değiştirerek kaçıyor

Salı 07.09.2010
ABONE OL
Kamu'da çalışan doktorların özel muayenehane açmasını yasaklayan Tam Gün Yasası'na Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı, Sağlık Bakanlığı ile doktorlar arasında tam gün kovalama başlattı. Danıştay'ın kararına özel muayenehane açmayı zorlaştıran yönetmelikle cevap veren Bakanlık, mesai giriş çıkış saatlerini de sıkı kontrole aldı.

GİRİŞ-ÇIKIŞ KONTROLÜ

Bakanlığın denetimlerinden kaçmak isteyen uyanık doktorlar ise çareyi tabela ve adres değiştirmekte buldu. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, hem kamu hastanelerinde hem de özem muayenehanesi sahibi hekimlerin sayısının azaldığını belirterek, "İkili sistemde çalışan hekim sayısı 2010 yılı başında 4 bin 875 iken bugün itibariyle 2 bin 359'a indi. Tam Gün Yasası ile bu rakam azalıyor çünkü bu suyun akışı yönündebir eğilim. Ek ödemelerini zamanında alan hekimlerimiz part time çalışmaya sıcak bakmıyor" dedi.

ADLİ SUÇ İŞLİYORLAR

Tabela değiştiren doktorların ise, adli bir suç işlediklerini belirten Şencan, "Ancak bu tip vakalar tüm doktorlara yüklenmemelidir" dedi. Bakanlığın getirdiği yeni kriterleri ağır bulan ancak özel muayenehanesini de kapatmak istemeyen doktorların, tabelalardaki isimleri yerine özel hastanelerde çalışan doktor arkadaşların isimlerini yazdırdıkları öğrenildi. Doktorların adres değişikliğiyle denetimlerinden kaçmayı amaçladıkları iddia edildi.

TTB yeniden yargıya gitmeye hazırlanıyor
Tam Gün Yasası'nı yargıya taşıyan Türk Tabipler Birliği ise, özel muayenehane açılmasını zorlaştıran yönetmeliği de Danıştay'a götürmeye hazırlanıyor. TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu, Bakanlığın yargı kararlarına uymadığını yönetmeliğe itiraz edeceklerini söyledi.