Son 10 yılın rekoru

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balından bu yıl bir tonun üzerinde üretim gerçekleştirildi. Hacettepe Üniversitesi'ne tahlile gönderilen Anzer balından ilk etapta 500 kilogramı tescil edildi.

Perşembe 09.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 09.09.2010 12:30
ABONE OL
Anzer Ballı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anzer balının 3 bin ile 3 bin 500 rakım arasındaki yaylada 150'den fazla arıcı tarafından yaklaşık 3 bin kovanda üretildiğini belirtti.

Anzer Yaylası'nda geçen yıl havaların çoğunlukla sisli ve yağışlı olmasından dolayı yok denecek kadar az bal üretilebildiğini ifade eden Çatır, kooperatif aracılığı ile tescillenmesi için balı Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne analize gönderdiklerini ifade ederek, ''Burada yapılan polen analizi sonucu balın Anzer Yaylası'nda üretilip üretilmediği belirleniyor. Geçen yıl yapılan tahlil sonucu 150 kilogram bal tescillenmişti. Balın az olması nedeniyle talebi karşılayamamıştık. İsteyenlere yarım kilogram bal göndermeye çalışmıştık'' dedi.

Bal miktarının iklim şartlarına göre değiştiğini ifade eden Çatır, ''Genellikle 20 Mayıs ile 20 Ağustos tarihleri arasında havanın güneşli olması halinde yöreden yılda 300 ile 500 kilogram arasında bal elde edilebiliyor. Söz konusu tarihler arasında hava şartlarının elverişli gitmesi halinde bol çiçek oluyor. Bu da bal miktarını artırıyor. Bu yıl hava şartlarının oldukça elverişli gitmesi ve yaylaya fazla küçükbaş hayvan çıkmaması sonucu bir tonun üzerinde Anzer balı üretildi, bu son 10 yılda yapılan en yüksek üretimdir'' diye konuştu.

KİLOSU 550 LİRADAN 800 KİŞİ SİPARİŞ VERDİ

Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, tahlil için ilk etapta 850 kilogram balı üniversiteye gönderdiklerini belirterek, ''Tahlile gönderdiğimiz baldan ilk etapta 500 kilogram tescillenerek bize gönderildi. 350 kilogram daha tahlilden çıkmasını beklediğimiz bal var. Yayladaki üreticimizin elinde yaklaşık 200 kilogram daha bal bulunuyor. Onları da kooperatifimize ulaşınca tahlile göndereceğiz. Tescillenen balları mühürleyerek kilogramı 550 liradan bayram sonrası adreslere göndereceğiz. Arı sütü ve poleni ise 750 liradan satılacak.''

Anzer balının pek çok hastalığa iyi geldiğini, bu özelliğinin yöredeki endemik bitki örtüsünden kaynaklandığını ve çoğunlukla tedavi amaçlı kullanıldığını vurgulayan Çatır, şöyle devam etti:
''Bal satışına başlamadan Anzer balından almak amacıyla yaklaşık 800 kişi kooperatifimize müracaat etti. Son yıllarda balın az olması nedeniyle bu sayı bugünden sonra çok daha fazla artacaktır. Her yıl üretilen balın tamamı satıldığı gibi talep eden birçok kişiye de yeterli olmadığı için veremiyoruz. Bu yılda yurt dışındaki talepleri ilk etapta karşılayamayacağız. Yurt içinden çok sayıda isteyen var. Valiliğimiz aracılığı ile Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza göndereceğiz. Süper Lig'den çok sayıda futbolcunun talebi var. Öncelikle hastaları göz önünde bulundurarak bu talepleri karşılama gayretinde olacağız.''

SAHTE ANZER BALINA DİKKAT

Şükrü Çatır, Anzer balı adı altında piyasaya kaçak olarak sokulan bal olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

''İnternet sitelerinde veya herhangi bir ilde bakkallarda Anzer balı adı altında bal satılıyor. Hatta bizim belirlediğimiz fiyatın iki katına Anzer balı diye bal satan bile var. Yarı fiyatına mühürsüz ballar var. Bunların Anzer balı olması mümkün değil. Balın marka tescili ve satışı sadece kooperatifimiz tarafından yapılmaktadır. Bayimiz yoktur. Üretilen ve tescil edilen balın miktarı ve satış fiyatı bellidir. Vatandaşlar bu tür firmalara aldanmasın. Biz de bu tür olayların önüne geçmeye çalışıyoruz. Hukuki mücadelemizi başlattık. Milletimizin kandırılmasını önlemek istiyoruz.''