AIDS'ın mucidi hayatını kaybetti

Türkiye'de AIDS'in mucidi, Türkiye AIDS'den Korunma Derneği Başkanı, Kayseri Erciyes Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Akdeniz Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti'nde yer alan Prof. Dr. Hüseyin Sipahioğlu uzun süredir devam eden rahatsızlığının ardından 3 gün önce tedavi için kaldırıldığı Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sabaha karşı hayatını kaybetti.

Cumartesi 11.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 11.09.2010 14:18
ABONE OL
Türkiye AIDS'den Korunma Derneği Başkanı olan Kayseri Erciyes Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Akdeniz Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti'nde yer alan Prof. Dr. Hüseyin Sipahioğlu uzun süredir devam eden rahatsızlığının ardından 3 gün önce tedavi için kaldırıldığı Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sabaha karşı 04.00 sıralarında vefat etti. Hastaneye solunum sıkıntısı ve böbrek ağrısı şikayeti ile giden Sipahioğlu'na yapılan tetkiklerde ileri derecede böbrek yetmezliği, solunum sıkıntısı ile beyin damarlarında hasar olduğu teşhisi konuldu.

Sipahioğlu'nun böbrek ve beyin damarlarından meydana gelen hasar sonucu hayatını kaybettiği bildirildi. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun da amcası olan 82 yaşındaki Hüseyin Sipahioğlu'nun yayınlanmış 6 bilimsel kitabı ve 300'den fazla makalesi bulunurken 4 Kasım 1985 yılında ilk AIDS teşhisini koyarak ismini duyurmuştu.

Prof. Dr. Sipahioğlu'nun Antalya Verem Savaş ve Telesimi Derneği, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), AİDS'le Mücadele Derneği, Alanya Devlet Hastanesi Kurucu Başkanlığı'nın yanı sıra çok sayıda dernekte üyeliği ve yöneticiliği bulunuyordu. Sipahioğlu'nun yetişmekte olan yeni neslin bilinçlenerek hareket etmesi için AIDS'in okullarda ders konusu olması gerektiğini ve hastalığın yayılmasının engellenmesi için sağlık kontrolleri yapılarak genelev açılması gerektiğini söylemesi çeşitli tartışmalara konu olmuştu.