Afganistan'a Müjde geldi

Kanada'dan Afganistan'a dönen Müjde Cemalzade ülkenin en sevilen pop ve TV yıldızı haline geldi. Ölüm tehditleri altında yaşayan sanatçı, "Kısa ama anlamlı bir hayatı tercih ederim" diyor

Pazartesi 13.09.2010
ABONE OL
Ailesiyle birlikte harap edilmiş anavatanı Afganistan'ı terk ettiğinde 5 yaşındaydı. Göçün ne anlama geldiğini anlamaya çalışırken, kalbinin yarısının Kabil'de kaldığını keşfedecekti. Ailesiyle birlikte ikinci vatanı olan Kanada'nın Vancouver şehrinde büyümeye başladığında, televizyonda izlediği haberlerden Afgan halkının nasıl çile çektiğini anlayabiliyordu. Kararını verdi: "Benim için susup oturmak olup bitenleri izlemek, dünyanın en zor işiydi. Bir şeyler yapmak zorundaydım." 17 yıl yaşadığı Kanada'daki rahat hayatını bırakıp Afganistan'a dönen Müjde Cemalzade, 24 yaşında bir genç kız. Şansı, kimilerine göre onu Afganistan'ın Pop Star'ı, kimilerine göre Oprah Winfrey'i yaptı. Afganistan'da en çok satan "Afgan Kızı" isimli Dari dilindeki şarkısı ve Afganları ekrana kitleyen "Mozdhah Show" (Müjde Şov) ile Afgan halkının hayatına renk getiriyor. Hiçbir müzik bilgisi olmayan Afgan- Kanadalı genç kız, şan dersleri alarak yola çıktı. Beş yıl sonra, babasının sözlerini yazdığı vatansever içerikli ilk şarkısını piyasaya sürdü. Şarkı, 2008'de ülkesinde bir numara oldu: "Afgan müzik endüstrisi erkeklerin elinde. Yurtdışından geldiğim ve farklı olduğum için daha da zorlandım. Çünkü tenimi göstermekten, havalı kıyafetler giymekten veya şarkılarımda söylediklerimle ilgili bir korkum yok."

'DÜŞMANLARIM VAR'
Müjde, en azından Kabil'de kızların okula gittiğini ve kadınların çalışabildiğini söyleyerek ülkesiyle ilgili acı bir tablo çiziyor: "Bence uluslararası güçler çekilince durum daha da kötüleşecek. Burası Irak gibi değil. Afganistan'daki durumu uluslararası kamuoyunun kontrol altına alması gerek. Yoksa burası El Kaide için yeniden korunaklı topraklar haline gelecek." Kim ne derse desin, Müjde Cemalzade Afganistan'ın en güçlü kadını. Ancak "Benim için siyasetten konuşmak pek güvenli değil" diyen pop ve şov yıldızı ölüm tehlikesi altında yaşıyor: "Muhafazakârlardan çok tehdit alıyorum. Korkmadığımı söyleyemem. Ama uzun ve anlamsız bir hayatım olmasındansa kısa ve anlamlı olmasını tercih ederim. Bana bir şey olursa en azından yapabildiğim kadarını yapmış olurum. Burada asla güvende olmayacağımı biliyorum. Bu çok korkutucu, sevenim kadar düşmanım da var." Müjde'nin Kanada'da ordusunda kültür danışmanlığı yapan babası Kandahar ile Vancouver arasında mekik dokuyor. Menajeri olan annesi de öyle. Ya Müjde? Nereye kadar ölüm tehlikesi yaşamaya devam edecek? "Buradaki hayatıma, şarkıcılık ve televizyonculuk kariyerime devam edeceğim, o kadar" cevabı, sanırım yaşadığı onca deneyimden sonra gençlik ateşinden kaynaklanmıyor.