'Eğitim almadan direksiyona geçiyorlar'

Salı 14.09.2010
ABONE OL
Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Koray Öztürk: Kırmızı ışıkta geçip 13 kişinin canını alıyorsun. Böyle bir şey olmaz. Vatandaşımız Anadolu'dan geliyor, hiçbir eğitim almadan ve hiçbir denetime tabi tutulmadan bir yakınının minibüsünün direksiyonuna geçiyor. Büyükşehir Belediyesi'ne, 2 yıl önce, İETT ve özel halk otobüslerindeki gibi şoför alabilmemiz için bir sistem teklif ettik. Şu an 2 bin 500 şoför arkadaşımızın eğitim ihalesi yapıldı. Bu kazadaki minibüsün plakası 2 yıldır, ayda 3 bin 500 liraya kiralık. Şoför bu parayı çıkartmak için hiçbir şey tanımaz. Plakalar yasal dayanağı olmadan kiralanıyor. Denetim gelmeli.
İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Mete Bayrakçı: Avrupa'da kırmızı ışıkta geçene deli muamelesi yapılır. Türkiye'de ne yazık ki bu konularda büyük bir umursamazlık görülüyor. Otoritenin eğitim zorunluluğu getirmesi lazım. İETT'de zorunluluk olmamasına rağmen şoförlere sürüş güvenliği eğitimi verilir.
İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Ethem Genim: Toplu taşımacılığın gelişmesi ve kontrolü ile ilgili eksikler var. Artık polis, şehir içinde bu tür denetlemeleri yapmıyor. Sürücüler kamera sistemlerinin hangi kavşaklarda olduğunu bildiğinden, şehir içinde ölümcül hız yapıyor. El radarlarıyla şehir içinde denetim yapılmalı.