"Bu canavar değil, balık"

Cumartesi 18.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 18.09.2010 17:20
ABONE OL
Çanakkale'de balıkçıların ağına takılan bir buçuk metre uzunluğunda, 26 kilogram ağırlığındaki Fener balığı ilgi odağı oldu. Yoldan geçen vatandaşların dakikalarca izlediği balık, kavurma ve ızgara yapılarak satılacak.

Çanakkale açıklarında balıkçıların ağına takılan 26 kilogram ağırlığındaki Fener (Rum) balığı, Bursa merkez Osmangazi ilçesindeki Barla Balık'ta sergileniyor. Balık markette satılmak üzere diğer balıkların yanına konan 1,5 metre uzunluğundaki balık çirkin ve ürkütücü görüntüsüyle herkesi korkuttu. Daha önce hiç Fener balığı görmeyen vatandaşlar, işyerindeki çalışanlardan balık özellikleri hakkında bilgi aldı.

Görünüş olarak ağzı açık olması sebebiyle korkunç görünen dev Fener balığının önceleri balıkçılar tarafından değer görmediğini, ancak şimdilerle lüks restaurantların vazgeçilmezi olduğunu belirten balık market işletmecisi Süleyman Yurtdaş, "Derin ve dip sularda yaşayan Fener balığını diğer balıklardan ayıran en büyük özelliği tıpkı bir balıkçının oltayla balık yakalaması gibi avlanmasıdır. Özellikle Çanakkale Saros Körfezi ve Edremit Körfezinde yaşayan Fener balığı, bir dip balığı olup, oldukça iri kafasında geniş yayvan ağzı ve keskin dişleri bulunuyor. İri kafanın üst kısmının otomobil farına benzeyen iki patlak gözü yer alıyor. Her iki yanı kontrol edebilecek açıya sahip gözlerin önünde ise biri kısa diğeri uzun iki anten bulunuyor. Balık yaklaşık avlanmak için kullandığı 40 santimlik uzun olan antenin ucunda beyaz renkli, ışık saçan, bir deri parçası taşıyor." dedi.

Öte yandan cadde üzerinden geçerken dev fener balığını görüp şaşkınlığını gizleyemeyen vatandaşlar ise, "Bu balık değil, canavar." diyerek şakalaştı.