Karayolları'na 'yırtık tel' davası

İzmir'de delik tellerden otobana çıkan bir domuza çarpan araçta can veren iki kızın ailesi, Karayolları'na dava açtı

Cumartesi 18.09.2010
ABONE OL
İzmir'de mobilya ticareti yapan 54 yaşındaki Mustafa Taşyakan geçen ramazan bayramı sabahı saat 04.30 sıralarında Çeşme Otobanı'nda, önüne aniden çıkan domuza çarptı. Bariyerlere çarpan ve takla atan otomobilde bulunanlardan 31 yaşındaki Nuray Akkulliler olay yerinde, bir televizyon kanalında haber spikerliği yapan fotomodel 22 yaşındaki Ayşe Gizem Gördük ise 1 hafta sonra hastanede can verdi. Sürücü ile yanındaki 27 yaşındaki Ferhat Kozay ise yaralı kurtuldu. Trafik ekipleri sürücünün kural ihlali yapmadığını ve kazanın domuzdan kaynaklandığını belirledi. İki genç kızın aileleri ise domuzun otoyola girmesini engellemek için önlem almamakla suçladıkları Karayolları Genel Müdürlüğü'ne karşı hukuk savaşı başlattı.

'PARA ALDIĞI GİBİ...'
Ayşe Gizem Gördük'ün annesi Neşe Cünenç, olay yerindeki tellerin hâlâ yırtık olduğunu savunarak, "İnsanlar, dünyanın her yerinde otoyolları daha güvenli olduğu için ücret ödeyerek kullanıyor. Kızım ve arkadaşlarının karşılarına ise araç değil bir domuz çıktı ve öldüler. Karayolları nasıl para almasını biliyorsa önlem almasını da bilecekti. Yarın gece aynı yerden bir domuz ya da köpek çıkıp, gencecik başka insanların hayatını bitirebilir. Sorumluları hukuk önünde hesap versin ki başka insanlar ölmesin" dedi.

'TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'
Kazanın diğer kurbanı Nuray Akkulliler'in ablası Arzu Yakdemir de "Türk adaletine güvenen 2 aile olarak bu işin takipçisi olacağız ve sorumlular ceza alana kadar da peşini bırakmayacağız" diye konuştu. Kazada sağ kurtulan otomobil sürücüsü Mustafa Taşyakan ise duygularını şöyle dile getirdi: "İnsanlar otoyolda karşılarına bir domuzun çıkacağını düşünerek araç kullanmazlar. O yolu binlerce turistte kullanıyor. Yetkililer bu olaydan ders almalı. Yaşadığıma inanamıyorum ama kurtuldum diye de sevinemiyorum." Karayolları yetkilileri ise, olay yerindeki tellerin yırtık olmadığını savundu.

TELLER HÂLÂ YIRTIK

Kaza yerine önceki gün giden Neşe Güvenç ve Arzu Yakdemir, gözyaşlarını tutamadı. Karayolları ekiplerinin, parçalanan bariyeri yeni tamir etmeye başladığını gören, kurbanlardan Nuray Akkulliler'in ablası Arzu Yakdemir, "Söylenecek bir şey yok... Bariyerler bile günler sonra onarılıyor. Teller hiç onarılmaz herhalde" dedi. Karayolları yetkilileri ise bölgede tellerin yırtık olmadığını öne sürdü.