Kazada 'Ağaca üzülen' Kural kazandı

Pazar 19.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 18.09.2010
ABONE OL
Koç Üniversitesi'nden 3 gencin öldüğü kazanın ardından otomobilin çarptığı yol kenarındaki ağaçlara üzüldüğünü söyleyen çevreci profesör Orhan Kural'a, ölen gençlerden Görkem Gürkan'ın ailesinin açtığı 60 bin YTL'lik tazminat davası reddedildi.

ÇEVRECİ KİŞİLİĞİ
Beyoğlu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin Yargıtay'ca onanan kararında, Kural'ın konuyla ilgili bir soru üzerine, çevreci kişiliği nedeniyle bu görüşünü öne çıkaran beyanda bulunduğu bu nedenle de davanın reddine karar verildiği belirtildi. Kural ise kararı "Ağaçlar da canlıdır ve oksijen vererek topluma faydaları vardır. Evet ölenlerin ailelerine üzüldüm. Evlat acısını bilirim. Ben de kardeşimi kaybettim. Ancak neye üzülüp üzülmeyeceğimin kararı başkasına ait değildir" diyerek yorumladı. 30 Nisan 2008'deki kazada gece yarısı Devran Gözen'in kullandığı otomobil Sarıyer Hacıosman Bayırı'nda aşırı hız ve alkol nedeniyle kontrolden çıkarak yol kenarındaki ağaçlara çarparak durabilmişti. Kazada Büşra Yıldız ile Okan Bektaş yaşamını yitirmiş, Görkem Gürkan ise 3 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

'ÖNYARGILI KONUŞTU'

Kural, bir konferansta "Koç Üniversitesi'nin zengin 4 çocuğu uyuşturucu, içki miçki falan ve ağaçlara çarparak bir kısmı öldü. Ben ağaçlara üzüldüm efendim, ağaçlara üzüldüm" deyince, Görkem Gürkan'ın ailesi Beyoğlu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurmuştu. Aile, Kural'ın önyargılı bir biçimde kazada ölenlerin alkol ve uyuşturucu kullandıklarını söylediğini belirterek, tazminat talep etmişti.