Sağlık turu

Pazar 19.09.2010
ABONE OL
Böbrek kanseri ilacı 'tiroit' için umut oldu
İNGİLİZ bir şirketin böbrek kanser tedavisinde kullandığı Votrient adlı ilacın kanser tümörlerini küçülttüğü belirtildi. 37 tiroit kanseri hastasının yer aldığı bir incelemede ilacı kullanan hastalarda olumlu bir ilerleme sağlanırken ileri aşamadaki kanser vakalarında ise çok iyi sonuçlar elde edildi. Bazı hastalarda iç kanama gibi yan etkilere rastlandığına dikkat çeken araştırmacılar yavaş seyreden tiroit kanseri vakalarında ilacın kullanımını önermediklerini belirtti. Tiroit kanseri kadınları daha fazla etkiliyor ve genellikle 25-65 yaş arası kişilerde rastlanıyor. DIŞ HABERLER

Gen devre dışı olunca fareler daha zekileşti
ABD'DE Emory Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada farelerde RGS14 adlı genin devre dışı bırakılması halinde zihinsel yetilerinin normal farelere göre daha geliştiği açıklandı. İnsanlarda da bulunan bu genin beyinde öğrenme ve hafızayla ilgili sinyalleri düzenlediği biliniyordu. Genin devre dışı bırakılmasının farelere zarar verir görünmediği ancak, buna dair daha fazla araştırma yapılması gerektiği kaydedildi.
DIŞ HABERLER


Diyabeti 10 yıl önceden teşhis eden kan testi
İNGİLTERE'DEKİ King's College London Üniversitesi'nde tip 2 diyabeti 10 yıl önceden saptayabilen bir tedavi yöntemi geliştirildiği açıklandı. Araştırmayı yürüten Dr. Manuel Mayr, kanda microRNA adlı genetik bir molekülün seviyesinin saptanmasıyla hastalık riskinin önceden öğrenilebileceğini belirtti. "Circulation Research" dergisinde yayımlanan tedavi yönteminin uygulanmaya başlanmasıyla 2 sterline (5 TL) mal olacağı kaydedildi. Diyabet hastalarında kalp krizine yakalanma riskinin 2 ila 5 kat daha fazla olduğu belirtiliyor.
DIŞ HABERLER


Babasız büyüyen kızlar erken ergenliğe giriyor
ABD'DE yapılan bir araştırmaya göre babası olmadan büyüyen kız çocuklarının daha erken ergenliğe girdikleri ileri sürüldü. Kaliforniya Üniversitesi'nin Berkeley Halk Sağlığı Fakültesi'nde yürütülen araştırmada yaşları 6 ila 8 arasında değişen 444 kız ergenlik yaşına kadar incelendi. Babasız büyümenin neden olabileceği istikrarsız aile ortamının kızlarda erken ergenliğe yol açabileceği belirtildi. Erken ergenlik özellikle göğüs kanseri riskini artırıcı bir faktör olarak görülüyor.
DIŞ HABERLER


Solakların beyin yapısı asabiliğe neden oluyor
ABD'DE yapılan bir araştırmada solakların daha sinirli oldukları öne sürüldü. Massachusetts eyaletindeki Merrimack Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Ruth Propper'ın yürüttüğü araştırmada solakların beyinlerinin iki yarıküresi arasında daha fazla iletişim olduğu saptandı. Bu iletişimin mutsuzluk, öfke gibi olumsuz duygulara yol açtığı belirtilirken bu nedenle solakların sağ ellerini kullananlara göre daha sinirli olduğu iddia edildi. Çalışma, "Journal of Nervous and Mental Disease" adlı dergide yayımlandı.
DIŞ HABERLER