'Diyalog' için K. Maraş'a geldiler

İngiltere'nin başkenti Londra'nın K. Maraş göçmenlerinin yaşadığı Hackney bölgesinde görevli 4 polis Maraş kültürünü yerinde inceleyerek toplumla diyalog çalışması yapacak

Salı 21.09.2010
Son Güncelleme: Salı 21.09.2010
ABONE OL
Çoğunluğu Kahramanmaraş'ın Pazarcık, Elbistan ve Afşin ilçelerinden 100 bin Türk'ün yaşadığı İngiltere'nin başkenti Londra'nın Hackney bölgesinde yapılan bir anket, polis ile toplum arasında iletişim güçlüğü yaşandığını ortaya çıkardı. Bunun üzerine, son zamanlarda artan asayiş olaylarını da değerlendiren İngiliz polisi ilginç bir proje başlattı. Projede vatandaşların görgü tanıklığı yapmaktan kaçınmasının önüne geçmek, polisten çekinmelerinin nedenlerini anlamak, polis ile Türkçe ve Kürtçe konuşan toplum arasında iletişim kopukluğunu en aza indirmek amaçlandı. Bunun için de, Hackney bölgesinin bağlı olduğu Stoke Newington Polis Merkezi'nde toplum güvenliği biriminde görevli biri Türk kökenli 4 polis Türkiye'ye geldi.

TÜRK POLİSİNİN MİSAFİRİ

Türk kökenli polis Ali Dağ, kadın çavuş Sue Wright, eşi Steve Wright ve Polis Şefi Darry Marsh, Hackney'de yaşayan toplumu kültürel bakımdan daha iyi anlayabilmek, bölgede meydana gelen suç olaylarında toplumla işbirliğini geliştirebilmek amacıyla dün İstanbul'a geldi. İstanbul'da bir süre kalacak olan polisler daha sonra Kahramanmaraş'a gidecek. THY sponsorluğunda Türkiye'ye gelen ekip, Türk polisinin misafiri olarak konaklayacak. Toplam 6 gün Türkiye'de kalacak olan polisler, Kahramanmaraş'taki cemevi ve camileri de gezecek. İngiliz polisler projenin başarılı olması halinde diğer birimlere de aynı çalışmayı tavsiye niteliğinde sunacaklar.

CAMİ VE CEMEVİ ZİYARETİ

Aslen Erzurumlu olan polis memuru Ali Dağ, Kahramanmaraş'a yapacakları ziyaretin hem Londra'da yaşayan Türkler, hem de İngiliz toplumu açısından önemli olduğunu vurgulayarak, "Ziyaret sırasında sadece Kahramanmaraşlılar'ın yaşam biçimleri ve dünya görüşleri hakkında bilgi edinmekle kalmayacak, aynı zamanda dinlerarası diyalog kapsamında cami ve cemevi de ziyaret edeceğiz" dedi.

ELÇİLİK DESTEK OLDU

Kadın polis Çavuş Sue Wright ise, bölgede yaşayan nüfusun büyük ölçüde Kahramanmaraşlı olduğunu tespit ettiklerini ve Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği ile temasa geçip, bu kenti ziyaret etmek istediklerini anlattı.