Diyabet ilacına yasak geliyor

Diyabet ilacı Avandia'nın kalp krizi riskini artırdığını belirten Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Türkiye'de de sıklıkla kullanılan ilacın yasaklanması için AB Komisyonu'na rapor sundu

Cumartesi 25.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 25.09.2010
ABONE OL
Avrupa İlaç Ajansı (EMA) kalp damar rahatsızlıklarına yol açtığı iddia edilen Tip 2 diyabet ilacı Avandia'nın yasaklanmasını istedi. EMA'dan yapılan açıklamada, kan şekeri düzeyini kontrol etmede kullanılan ilacın zararlarının yararlarından daha fazla olduğu kaydedildi. EMA, "rosiglitazone" maddesini barındırdığı için Avandamet ve Avaglim'in de yasak listesine alınmasını önerdi. Bir EMA sözcüsü, bu ilacı kullanan hastaların doktorlarına danışarak uygun alternatif tedavileri tartışmalarını gerektiğini belirtirken, doktorlara haber verilmeden ilacın bırakılmaması yönünde uyarıda bulundu.

83 BİN VAKAYLA BAĞLANTILI

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) İngiliz ilaç firması GlaxoSmithKline'ın ürettiği Avandia'nın kullanımına çok sıkı kısıtlamalar getirmiş ama yasaklama kararı almamıştı. FDA, 33 kişilik bağımsız uzmanlar kurulunu Avandia için bir araya getirmişti. Uzmanlardan 12'si İngiliz Avandia'nın piyasadan çekilmesini, 10'u var olan kalp krizi uyarısının güçlendirilmesini ve reçete kısıtlaması getirilmesini, 7'si ise sadece uyarının güçlendirilmesini tavsiye etmişti. Üç uzman hiçbir değişiklik istemezken, bir uzman da çekimser kalmıştı. FDA'nın raporunda ise, ilacın 83 bin kalp krizi vakasıyla ilintili olduğuna dikkat çekilmişti. G l a - xoSmithKline firmasından yapılan cevap mahiyetindeki açıklamada ise, Avandia'nın önemli bir tedavi olduğu, EMA ve FDA ile kaygıları gidermek üzere çalışma yürütüldüğü vurgulanmıştı. EMA'nın kararının tüm Avrupa Birliği üyelerini bağlaması için Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor.

KARAR PAZARTESİ...

Türkiye'de, Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü, bilim adamlarını toplayarak, Avandia'yı mercek altına aldığını açıkladı. Genel müdürlük, bilim adamlarının değerlendirmesini aldıktan sonra pazartesi günü Avandia'nın Türkiye'de kullanıp, kullanılmayacağı konusunda kararını açıklayacak. İstanbul eski Eczacılar Odası Zafer Kaplan da, Avandia'nın şu anda piyasada olduğunu, henüz bir tedbir alınmadığını söyledi.