Çocuk da yaparım kariyer de!

Avrupa Parlamentosu'ndaki oturuma 6 haftalık kızıyla gelen 35 yaşındaki İtalyan milletvekili Licia Ronzulli "Kadınların annelik ve iş hayatlarını beraber götürebileceklerini anlatmak istedim" dedi

Pazartesi 27.09.2010
Son Güncelleme: Pazar 26.09.2010
ABONE OL
Geçtiğimiz son iki hafta dünyada kadın manzaraları vardı. Afganistan genel seçimlerinde yarışan 406 kadın aday, İsveç'in 349 sandalyeli meclisine giren 157 kadın. ABD'nin Virginia eyaletinde son yüzyıl içinde idam edilen ilk kadın olan Teresa Williams. Ve son olarak Strazburg'dan "Çocuk da yaparım, kariyer de" protestosu geldi. "İş mi, kariyer mi?" ayrımındaki milyonlarca kadının sesi, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) en genç, 35 yaşındaki milletvekili İtalyan Licia Ronzulli oldu. İtalyan Halkın Özgürlüğü Partisi üyesi genç kadın, AP oturumuna 6 haftalık kızı Vittoria ile birlikte geldi. Salondaki herkes, "Şşşş bebek uyuyor" nezaketi gösterirken o, kendisine söz geldiğinde ana kucağındaki kızı Vittoria'yla birlikte ayağa kalkıp eczayla ilgili ülkesinin sorunlarını anlatan bir metin okudu. Salondaki parlamenterler gülümser veya gülüşürken, Ronzulli'nin amacı neydi? Kadın hakları, feminizim savunuculuğu? Yoksa o gün çocuk bakıcısı gelmemiş miydi?

'AMACIM SİYASİ DEĞİLDİ'
Ronzulli'nin açıklaması şöyle: "Vittoria ile oturuma gelmemin inanın hiç bir siyasi tarafı yok. Kadınların hamilelik, annelik ve aile hayatlarıyla iş ve profesyonel hayatlarını beraber götürebileceklerini anlatmak istedim. Avrupa'da kurumların bu bakış açısıyla çalışmasını istiyorum. Bunun da başlangıç noktası Avrupa Parlamentosu olmalıydı." Aslına bakarsanız Ronzulli'nin eylemi dünyada çalışan annelerin karşılaştığı en büyük pratik zorluğu anlatıyordu. Yani sabah dokuzdan akşam altıya mesai saatlerini bedensel olarak işte ama zihinsel olarak evde, "Acaba yemeğin yedi mi," "Yoksa şu an tatlı bir uykuda değil mi" endişeleriyle geçiren annelerin hislerine tercüman oldu. Ama Ronzulli'nin asıl anlattığı gerçek çalışan annenin önceliğinin işi değil çocuğu olması gerektiğiydi: "Şu an hayatımın önceliği Vittoria. Her çocuk annesiyle daha çok zaman geçirmeli. Bu yüzden o da benle Brüksel ve Strazburg'a gelecek."

'AĞLASAYDI ÇIKARDIM'

23 Eylül'de gazetelerde çıkan fotoğrafı nedeniyle "günün kadını" ilan edilen Ronzulli amacına ulaşmış mıydı? "Evet o gün tüm dünya basınında yer almak hoştu. Bir yıldır milletvekiliyim ve parlamentonun en genci olmama rağmen herkesin saygısını kazanmış durumdayım. Ama benim kadar şanslı olmayan kadınlar var. Tüm dünyada kadınlar aynı seçimi yapmak zorunda bırakılıyor: Çocuk mu, kariyer mi?" Cesur anne, uslu Vittoria'nın konuşmasının tam ortasında ağlayarak yaygarayı patlatmasını göz önüne almış mıydı? "Öyle bir durumda hemen salondan çıkar, toplantı odalarından birine girer kızımla ilgilenirdim. Başka da bir şey umurumda olmazdı." Belli ki dünyanın tüm anneleri gibi Licia Ronzulli da seçimini çoktan yapmış.

BANGLADEŞ'TE HEMŞİRELİK YAPTI
İtalyan milletvekili Licia Ronzulli, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile tanışıp siyasete atılmadan önce Bangladeş'te ülkesi adına hemşirelik yapıyordu.

Nikâh şahidi Berlusconi'ydi
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin Halkın Özgürlüğü Partisi'nden siyasete atılan Licia Ronzulli aslen bir hemşire. Siyasetten önce Milano ve Bangladeş'te hemşire olarak çalışan Ronzulli, Berlusconi'ye yakınlığıyla biliniyor. Ronzulli'nin nikâh şahidi Berlusconi olmuş.

Bu ilk bebekli eylem değil
Lıcıa Ronzulli'nunki ilk çocuklu eylem değil. Geçen yıl 40 yaşındaki Danimarkalı milletvekili Hanne Dahl, Avrupa Parlamentosu'ndaki bir oylamaya bebeğiyle katılmıştı. Oylama sırasında bebeğini masada yatıran Dahl da şanslıydı. Bebek ağlamadı, annesinin oylamayı tamamlamasına izin verdi.