Pankreasındaki kitle temiz çıktı

Şarkıcının pankreasından alınan kitlenin patolojik incelemesinden 'temiz' raporu çıktı. Doktoru " Geleceğe dönük risk yok" dedi

Salı 28.09.2010
Son Güncelleme: Salı 28.09.2010
ABONE OL
Pankreasında tespit edilen bir kitle nedeniyle pazar sabahı Amerikan Hastanesi'nde ameliyat edilen Sezen Aksu rahat bir nefes aldı. Ameliyatın beklenenden kısa sürmesi ve çok başarılı geçmesiyle sevinen sanatçı, dün öğle saatlerinde aldığı haberle de tüm korkularından kurtuldu; Pankreastan alınan parça patolojik incelemeye gönderildi ve gelen rapor alınan kitlenin temiz çıktığını gösterdi.

ZİYARETÇİ YASAĞI

Pazar günü ameliyat sonrasında odasındaki trafik nedeniyle yorulan, dün sabah da hafif ateşi çıkan sanatçıya doktorları ziyaretçi yasağı getirdi. Sanatçının odasına üç yakın arkadaşı dışında kimse giremiyor. Aksu'nun doktoru Prof. Dr. Orhan Bilge, bir süre önce yaptığı açıklamada "Sezen Aksu'nun kontrolleri düzenli bir şekilde yapılıyor. Hiçbir probleme rastlanmıyor" demişti. Bilge dün akşam baatlerinde sanatçının sağlık durumu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: Sezen Aksu'nun bir yıldan beri izlemekte olduğumuz ve kontrol incelemeleri sırasında tamamen tesadüfen saptanmış olan bir adet basit pankreas kisti bulunmuştur. Bu süre içinde düzenli aralıklarla takip edilmiş ve herhangi bir değişiklik olmadığı görülmüştür. 23 Ağustos tarihinde kamuoyuna yapılan duyurudan sonra gerçekleştirilen son radyolojik incelemenin değerlendirilmesinde, geleceğe dönük olası risklerin ortadan kaldırılması gerekçesi ile bir an önce bu bölgenin çıkarılmasına karar verilmiştir. Sezen Aksu 26 Eylül günü ameliyata alınarak, pankreas kuyruk bölgesi ile birlikte kistik yapı tümüyle çıkarılmış ve ameliyat sorunsuz olarak tamamlanmıştır. Yapılan patolojik incelemede pankreastaki kistin müsinöz kistadenom olduğu saptanmış ve geleceğe dönük herhangi bir risk kalmamıştır.

LAPAROSKOPİK YÖNTEMLE MÜDAHALE EDİLDİ
Sezen Aksu'nun doktorları ameliyat öncesinde parçanın açık ameliyatla mı yoksa laparoskopik yöntemle mi alınacağı konusunda görüş alışverişinde bulundular. Sonuçta laparoskopik yöntem tercih edildi. Çünkü açık ameliyatta pankreastaki kitleye ulaşmak için tüm organları; safra kesesini, mideyi dışarı çıkarmak gerekiyor. Parça alındıktan sonra organları yeniden yerine yerleştirmek ise hem uzun sürüyor hem de zor bir işlem.