Pilates desteğiyle normal doğuma

Doğumu kolaylaştırmak için başlatılan ücretsiz pilates derslerine ilgi büyük. Zeynep Kamil'de 8.00'den 17.00'ye kadar her saat başı yapılan çalışmalara hamile kadınlar eşleriyle katılıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 05.12.2010 ABONE OL
Dünyada Madonna ve Julia Roberts, Türkiye'de Ebru Şallı denilince akla gelen pilates, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelere de girdi. SABAH, 17 Kasım'da Ankara'da Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Eğitim Hastanesi'nde normal doğumu kolaylaştırmak ve teşvik etmek için hastalarına ücretsiz "gebe pilates" eğitimi verilmeye başladığını duyurmuştu. Uygulamayı İstanbul'da başlatan ilk devlet hastanesi ise Türkiye'nin en önde gelen kadın-doğum hastanesi olan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Eğitim Araştırma Hastanesi oldu. Biz de gözlemlerimizi sizle paylaşmak için pilates eğitimine katıldık. Uzmanlar ve kursiyerler Pilates'in "normal doğumu kolaylaştırdığına" dikkat çektiler. Yılda 14 bin doğumun gerçekleştiği hastanede, yılda 40 bin anne adayı poliklinik hizmeti veriliyor. Ve pilates uygulamasıyla polikliniğe gelen her gebe saat 08.00'den 17.00'ye kadar her saat başı yapılan eğitim programı kapsamında pilates dersine girebiliyor. 5 hafta gebe okuluna devam eden anne ve baba adayları bir sertifikayla mezun olabiliyor.

BABALAR YALNIZ BIRAKMIYOR

Kendilerine ayrılan salonda Ebe Hemşire Özlem Karabulut ile 'gebelik okulu'na gelen anne adayları minderlerde pilates toplarıyla yerini alıyor. Baba adayları da onları yalnız bırakmıyor. Birlikte derse katılarak, pelvis kaslarını güçlendirmeşi, gevşeme hareketlerini, doğru nefes vermeyi öğrenen çiftler, Doğum Koçu olarak da adlandırılan Özlem Karabulut'un gösterdiği hareketleri tüm titizliğiyle yapmaya çalışıyor. Özlem Karabulut, hastanede gebe okulu ve gebe eğitim derslerinin verildiğini ancak bakanlığın son kararıyla pilatesin de bu derslerin kapsamına alındığını söyledi. Özlem Karabulut, pilatesin yararlarını şöyle anlattı: "Gebelerde duruş bozukluklarını düzeltiyor. Bel, sırt omuz ağrılarını azaltıyor. Bebeğin anne karnında daha iyi beslenmesini sağlıyor. Doğum sancı süresini azaltıyor. Ve doğum sonrası karın sarkmalarını engelliyor. 15'inci haftadan itibaren tüm hamileler doktor onayı alarak pilates uygulamasına girebilir." Pilatesin normal doğumu kolaylaştırdığını da söyleyen Karabulut, pilates uygulamasının başladığından beri gebelik okulundan mezun olan 70 gebeden 50'sinin normal doğum yaptığını söyledi. Özlem Karabulut 'Her şey doğumu kolaylaştırmak için. Pilatesle bebeğe daha çok oksijen gidiyor. Bebeğe odaklanma sağlanıyor. Endorfin yani vücudun mutluluk veren, rahatsız veren gevşeten hormon salgısı artıyor. Pelvis kasları esnek hale geliyor ve doğum sancısıyla baş etmek daha kolay oluyor" dedi.

'HAYDİ BAKALIM GEVŞETİN'
Pilates derslerine katılan Sema-Turgay Çetin çifti, derslerden çok memnun olduklarını belirtiliyor. 7 aylık hamile Sema Çetin ilk bebeğini bekliyor. Baba adayı Turgay Çetin eşini hiç yalnız bırakmıyor. Özlem-Ercan Küçükyılmaz çifti de derslere birlikte katılıyor. 7.5 aylık hamile olan Özlem Küçükyılmaz, derslere 2 haftadır katılıyor. Polikliniğe muayene için geldiklerinde derslerden haberdar olduklarını söyleyen Özlem Küçükyılmaz, "Şu an için normal doğum öneriliyor. Pilates sayesinde ağrısız bir doğum geçireceğimi umuyorum" dedi. Hamileler Tülin Çalışkan, Hülya Tazegül ve Dilek Bülbül de öğretmenleri Özlem Karabulut'un gösterdiği hareketleri yapmaya çalışıyor. Anne adaylarının yaşları 24 ile 40 yaş arasında değişiyor.

'PİLATESİ DESTEKLİYORUZ'
ZEYNEP Kamil Kadın ve Çocuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın-Doğum Kilinik Şefi Aktuğ Ertekin pilates uygulaması için şunları söyledi: "Son yıllarda doğumlarda sezaryen oranı yükseldi. Hatta dünya anne adaylarının doğum türünü seçmesini tartışıyor. Biz Türk doktorlar olarak, risk olmadığı sürece normal doğumu öneriyoruz. Pilates bunun için çok önemli."


BUGÜN NELER OLDU