Kar geliyor!

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 05.12.2010 07:42 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun batı kesimleri Balkanlar üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Bursa (Uludağ), Bilecik, Bolu, Kastamonu, Kütahya, Afyon, Isparta, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale ve Ankara'nın yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, sabah ve öğle saatlerinde Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin batı kesimlerde hissedilir derecede (10 ila 12 derece) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara ve Kıyı Ege'de sabah saatlerinde kuzey ve kuzeybatı (Karayel), öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege'de yer yer kuvvetli (30-50 km/s) esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ VE GECE SAATLERİNDE YÜKSEKLERDE KARLA KARIŞIK YAĞMUR VE KAR YAĞIŞI UYARISI: Yağışların; Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova ve Düzce çevrelerinde kuvvetli, akşam saatlerinden sonra Bursa (Uludağ), Bilecik, Bolu, Kastamonu, Kütahya, Afyon, Isparta, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale ve Ankara'nın yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (lokal su baskını, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir..

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında sabah kuzey ve kuzeybatı (karayel), öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50km/s) olarak esmesi beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara (ulaşımda aksama, ani sıcaklık düşüşü vb.) karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ANİ SICAKLIK DÜŞÜŞÜ UYARISI: Marmara başta olmak üzere ülkemizin batı kesimlerinde lodosun etkisini kaybetmesi ve rüzgarın önce karayel, sonrasında poyraza dönmesiyle birlikte hissedilir derecede ani sıcaklık düşüşü (10 ila 12 derece) beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması (soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon) gerekmektedir.

SİS UYARISI: İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde sabah saatlerinde yer yer sis görüleceğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksama vb.) karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Balıkesir ve Bilecik) aralıklı yağışlı gececek. Genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Bursa (Uludağ) ve Bilecik'in yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Bursa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; sabah saatlerinde kuzey ve kuzeybatı (karayel), öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esecek.

EGE: Parçalı çok bulutlu, Kuzey Ege kıyıları dışında bölge geneli (Muğla, Denizli, Aydın, Kütahya, Afyon, Uşak ile sabah saatlerinde İzmir ve Manisa) aralıklı sağanak, akşam geç saatlerde Kütahya ve Afyon'un yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (karayel), öğleden sonra ve akşam saatlerinde Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.

AKDENİZ: Genellikle parçalı, batısı ile zamanla bölge geneli çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur), gece saatlerinde Orta ve Doğu Akdeniz kıyıları(Adana, Mersin, Hatay) aralıklı sağanak yağışlı, geç saatlerde Isparta'nın yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Eskişehir ve Ankara'nın batı çevreleri, akşam ve gece saatlerinde Ankara il merkezi, Konya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Karaman çevreleri yağmur ve sağanak, gece Ankara, Çankırı, Eskişehir ve Kırıkkale'nin yüksekleri hafif karla karışık ve kar yağışlı geçecek. Sabahsaatlerinde doğusunda yer yer sis görülecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Düzce çevrelerinde sabah ve öğle saatlerinde kuvvetli olmak üzere bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak, gece Bolu ve Kastamonu çevrelerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Samsun, Ordu, Giresun, gece saatlerinde Amasya, Tokat, Trabzon ve Rize çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde iç kesimlerinde yere yer sis görülecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde kuzey kesimlerinde yer yer sis görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla batısı parçalı bulutlu geçecek.


HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BUGÜN NELER OLDU