"Kuma"ya kızdı, evi terk etti

Batman'da eve gelen kuma sebebiyle eşi ile bu duruma ses çıkarmayan çocuklarına kızan ve Van'ın Çatak ilçesine yerleşen 75 yaşındaki kadın, 22 yıldır zor koşullarda yaşamını sürüdürüyor.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 06.12.2010 11:33 ABONE OL
Batman'da 53 yaşındayken üzerine kuma gelmesi nedeniyle eşine ve bu duruma tepki göstermeyen çocuklarına kızan Nihari Özdemir, evinden ayrılarak Van'ın Çatak ilçesine yerleşti. İlçe halkının desteğiyle terk edilmiş harabe bir yapıda yeni bir hayata başlayan Özdemir, yaşadığı zor koşullara rağmen 22 yıldır ailesine dönmedi. Elektrik ve suyun olmadığı evde, mum ışığında yaşayan, geçimini yaptığı el işi örgüleri satarak ve kaymakamlığın sağladığı katkılarla sürdüren Özdemir, ilçeye gelen çocuklarının da ısrarına rağmen evine dönmeyi kabul etmedi.

Nihari Özdemir yaptığı açıklamada, yeryüzünde Allah'tan başka kimsesi olmadığını belirterek, şunları söyledi:

''4 çocuğum var. Çocuklarım iki kez buraya gelip beni götürmek istedi. Gitmeyi istemedim. Zamanında bana sahip çıksalardı, bu sefaletin içinde yaşamazdım. Ben 22 yıl önce evden ayrılırken çocuklarım buna engel olmadı. Babalarının kuma getirmesine tepki göstermedi. Tek başıma burada 22 yıldır zorluklar içinde yaşıyorum. Evim yıkılmak üzere. Elektrik yok, su yok, mum ışığında yaşıyorum. Örgü yaparak para kazanıyorum. Okumam yazmam yok. Bu yüzden kendimi bile ifade edemiyorum.''

Eşini görmek istemediğini ifade eden Özdemir, ''Ben böyle yaşamaya alıştım artık. Çok hastayım. Yeşil kartım vardı kaybettim. Yeni kart verilmesini bekliyorum. Hayırseverlerin bana yardım etmesini evimi onarmasını istiyorum'' dedi.

EVDEN ÇIKMAK İSTEMİYOR

Kaymakam Ahmet Demirci ise Nihari Özdemir'e, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca gıda ve para yardımı yapıldığını belirterek, ''Ancak kaldığı yer, yaşanabilecek bir ortam değil. Kendisine belediye bir yer tahsis etti. Buraya kaymakamlık olarak bir ev inşa etmek istedik, ancak inat ediyor ve bu evden de çıkmak istemiyor. Evin onarılmasını istiyor, ama evin mülkiyeti de başkasına ait. Kendisini ikna çalışmalarımız sürüyor'' diye konuştu.

BATMAN NAMAZ VAKİTLERİ