Şafak öğretmen kansere inat atama bekliyor

30 bin öğretmenin ataması bugün yapılacak. Kanser hastası Şafak öğretmen de atanmanın hayalini kuruyor

Pazartesi 06.12.2010
Güncelleme: Pazartesi 06.12.2010
ABONE OL
Yakalandığı kemik kanseriyle savaşırken bir yandan da atamasının yapılması için mücadele veren ve geçen yaz açlık grevine girerek sesini milyonlara duyuran Türkçe öğretmenliği mezunu Şafak Bay'ın (26) tedavisi Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Onkoloji Hastanesi'nde sürüyor. Kendi gibi atama bekleyen meslektaşlarıyla dayanışma için Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu'nu (AYÖP) kuran Bay, bir okul sınıfında öğrencileriyle buluşmak istiyor. Beş yıldır atanamayan, kemik kanserine yakalanan, ardından hem hastalığı hem de atanamayan öğretmenler için Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda açlık grevine başlayan Şafak Bay için sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden Türk kullanıcıların geçen yaz başlattığı kampanya etkisini göstermişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Twitter'daki hesabından mesaj yayınlayarak, Bay'ın tedavisi için Sağlık Bakanlığı'na direktif verdiğini yazmıştı. Aynı gün İbn-i Sina Hastanesi'ne kaldırılan Şafak Bay daha sonra GATA'ya sevk edildi.

ERDOĞAN VE ÇUBUKÇU'YA ÇAĞRI

Halen tedavi gören Bay öğretmen atamasından vazgeçmedi. Dün GATA'da Bay'ı ziyaret eden Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, ataması yapılmayan 375 bin öğretmenin sembol ismi haline gelen Şafak Bay'ın hastalığına rağmen atanmak için mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmediğini vurguladı. Bay'ın kanserle mücadelesinde de vazgeçmediğini anlatan Avcı, şunları söyledi: "Bütün bunlara rağmen arkadaşlarını bir an olsun yalnız bırakmadı. Bu yüzden atanamayan öğretmenlerin sembol ismi oldu. Sorunlara karşı yaklaşımı ve kişiliği nedeniyle her zaman sevdik ve takdir ettik. Kendisinin en kısa zamanda iyileşerek çok sevdiği öğretmenlik mesleğini yapmasını istiyor ve diliyoruz." Şafak Bay'ın ABD'deki deneysel kanser tedavisini devlete getireceği 1 milyon TL'lik ekstra masraftan ötürü kabul etmediğini ve kendisine kapılarını açan Ankara GATA Hastanesinde tedavi olmayı tercih ettiğini söyleyen Avcı, "Şafak Bay'ın gerek sağlık sorununun çözümü konusunda gerekse kendisini öğretmen olarak görev yaparken hayal eden ve bu hayalini rüyalarında dahi halen görmeye devam eden Şafak Bay'ın bu hayalini gerçekleştirmek adına başta Başbakan Tayyip Erdoğan ve MEB Bakanı Nimet Çubukçu olmak üzere tüm yetkilileri görev çağırıyorum" dedi.

'Gençler umutlu değil'
Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk eğitim fakültesi mezunu olan ama yıllardır atanamayan 374 bin mezun bulunduğunu, Şafak Bay gibi binlerce gencin geleceğe umutla bakamadığını söyledi. Koncuk, Şafak Bay'ın yıllardır atama beklemesi konusunda görüşlerini şöyle açıkladı: "Maalesef yıllardır eğitim öğretimimizin ihtiyacını karşılayacak bir öğretmen atama politikası gerçekleştiremedik. Her yıl eğitim fakültelerinden 50 bin kişi mezun oluyor. Dolayısıyla her geçen yıl atama bekleyen öğretmen sayısı artıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamalarına göre 133 bin 317 öğretmen ihtiyacımız var. Ama 6 Aralık itibariyle 30 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz. Bu sorun artık çözülmeli. Çünkü 10 yıl sonra bekleyen sayısı 500 bini geçecek.

Puanı düşük, atanamıyor
Eski Eğitim-Sen Başkanı Alaaddin Dinçer de Şafak öğretmen için şunları söyledi: "Öğretmen istihdamı belli planlama çerçevesinde yürütülüyor. Bu arkadaşımızın hastalığı nedeniyle atanamaması gibi bir şey söz konusu değildir, olacağını da sanmıyorum. Öğretmenler KPSS'de aldıkları puan sıralamasına göre ve ilan edilen, açılan kadrolara göre yerleştiriliyorlar. Bu puanın altında kalan öğretmenlerimiz ne yazık ki atanma şansı bulamıyorlar. Şafak Bay'ın da atanamamasındaki nedenlerden biri bu puan sıralamasıdır. Arkadaşımızın sağlık durumu da sınava çalışmasında engel tabii ki olabilir."