Şan City için imar artışına ret

Elmadağ'da yapımı planlanan Şan City projesi için talep edilen imar artışı, bölge planlarına aykırı olduğu gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Meclisi'nden döndü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 06.12.2010 ABONE OL
İstanbul'daki Ermeni vakıflarından Surp Agop Vakfı'na ait olan ve Elmadağ'daki arazi üzerinde yapılması planlanan Şan City projesi için talep edilen imar artışı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne takıldı. İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Taksim Elmadağ'da eski Şan Tiyatrosu'nun bulunduğu arazi üzerinde yapılması planlanan "Şan City" projesinin yeni imar plan düzenlemesi için İBB Meclisi'ne yapılan başvuruyu inceledi. Şişli İnönü Mahallesi 626 ada 53 parselde Surp Agop Vakfı adına kayıtlı olan 11 dönümlük arazide yapılacak bina bloğunun planlara işlenmesi talebi, Şişli Belediyesi Meclisi'nde kabul edilerek İBB'ye gönderildi.

YÜZDE 170 ARTIŞ

AB uyum yasaları kapsamında azınlık mallarının değerlendirebilme hakkını kullanan vakfın talebini inceleyen komisyon, mevcut planda 4 kat yükseklik ve 17 bin metrekare imar izni verilen araziyle ilgili değişiklik isteğinin aşırı inşaat meydana getireceği gerekçesiyle uygun görmedi. Talebin gerçekleşmesi durumunda, yüzde 170 imar artışı oluşarak 48 bin metrekarelik inşaat yapılabilecekti. Mevcut düzenlemeden 30 bin metrekare daha fazla inşaat yapımına imkan sağlayacak değişiklik 100 milyon euroya yakın değer artışı getirecekti. Elmadağ ile Dolapdere Bulvarı arasındaki arazinin eğimi fazla olması nedeniyle ortaya çıkacak bodrum katların iskan edilerek kira ve satışa sunulabilmesini içeren talep, bölge planlarına aykırı olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi.

BUGÜN NELER OLDU