'Beyaz yalan'a gerçek ceza

Köy yolunu açtırmak için asılsız hasta ihbarı yaparak kar üstü ambulans isteyen köylüler hakkında, para cezası kesilip savcılığa suç duyurusunda bulunulacak

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 07.12.2010 ABONE OL
Erzurum'da karla kaplı köy yollarını açtırmak için asılsız hasta ihbarları yaparak kar üstü araç görevlileri ile sağlık ekiplerini meşgul edenlere, Kabahatler Kanunu'na göre para cezası kesilecek. Ayrıca bu kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulunulacak. Kar üstü araçlar, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte Erzurum ve çevre illerde onlarca hayat kurtarıyor. Ancak ekiplerin en büyük sıkıntısı, 'beyaz yalanlar.' Karla kaplı köy yolunu açtırmak isteyen birçok köylü 'hastası' olduğuna dair ihbar yapıyor.

100 LİRA CEZA

Bin bir zorlukla, çoğu zaman canları pahasına da olsa karlı yolları açıp adrese ulaşan ekipler, köylülerin 'yollarının açılması için' yalan söylediğini öğreniyor. Bu durum zaten çok zor koşullarda çalışan ekiplerin yükünü artırıyor. Hasta ihbarı yapılan köye öncelik veren ekipler, başka bir yerden gelen ihbara saatler sonra hatta ertesi gün gidebiliyor. Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk de, kar yağışının başlamasıyla birlikte bir genelge yayımlayarak 'beyaz yalanların' ortadan kalkması için önemli bir adım attı. Vali Öztürk, "Kış mevsiminde alınacak genel tedbirler" adı altındaki genelgede, yollarının açılması için beyaz yalanlara başvuran köylülere ceza yolunu açtı.

'DAHA DUYARLI OLALIM'
Buna göre asılsız hasta ihbarı halinde olay yerine giden kar üstü araç görevlileri ile sağlık ekipleri tutanak tutarak birer suretini il ve o ilçenin kriz merkezine verecek. İl ve ilçe kriz merkezleri de ihbarcılar hakkında cumhuriyet başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak. Bu kişiler hakkında, Kabahatler Kanunu çerçevesinde "Hukuka uygun olarak verilen emre aykırı davranmak"tan yasal işlem de yapılacak ve 100 TL para cezası kesilecek. İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik de konuyla ilgili olarak vatandaşları uyardı. Vançelik, "Bizim görevimiz şartlar ne olursa olsun hastamızı bulunduğu yerden alıp şehir merkezindeki hastanelere yetiştirmek. Ancak asılsız ihbarlar hem bizi hem de personelimizi zor durumda bırakıyor. Vatandaşlarımız bu konuda daha da duyarlı olmalı. Umarım cezayı uygulamak zorunda kalmayız" diye konuştu.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ