'Hala örgüsü'yle oyuncak krallığının temelini attı

Ablasının, oğluna ördüğü oyuncaktan ilham alan Rizeli Mustafa şirket kurup 4 yılda 500 bin dolarlık ciroya ulaştı. Oyuncaklar, ABD'lilerin köpekleri için tercih ettiği ilk 3 markadan biri oldu

Salı 07.12.2010
ABONE OL
Rizeli Mustafa Koliva, ABD'de evcil hayvanlar için oyuncak üreten şirketiyle 4 yılda 500 bin dolarlık ciro yaptı. Oyuncaklar, ABD'lilerin hayvanları için tercih ettiği ilk 3 markadan biri haline geldi. Koliva'ya bu fikri veren ise; halasının, oğlu için ördüğü bir oyuncağa köpeğinin gösterdiği ilgi oldu. Koliva'ya 2015'e kadar bir milyon dolarlık ciro hedefi koyduran bu fikrin öyküsü şöyle gelişti: Mustafa Koliva, 2002'de ABD'li eşi Joshell ve oğlu Alperan ile birlikte İstanbul'a kız kardeşini ziyarete geldi. Halası Fatma Demirci, bu ziyaret sırasında, kendi elleriyle ördüğü oyuncağı Koliva'nın oğluna verdi. Fakat oyuncak, Koliva'nın köpeğinin de ilgisini çekti. Şu anda 10 yaşında olan oğlu ile sevimli köpeği Lucky, örgü oyuncağı paylaşamadıkları için kavga bile etti.

GÜRGENLİLER ÖRÜYOR

Bunu gören Koliva ve eşi, ABD'ye döndüklerinde "Neden başka köpeklerin de ilgisini çekmesin?" diye düşünerek pet (evcil hayvan) oyuncakları üretme fikrini ortaya attı. Koliva, halası ile kız kardeşinden "Biz size istediğiniz kadar öreriz" diye onay alınca proje için kolları sıvadı. Koliva'nın tasarımcı eşi Joshell'in kaleminden çıkan modeller, başta kız kardeşi ve halası olmak üzere Rize'nin Gürgen köyünden seçilen bir grup kadının hünerli elleriyle şık oyuncaklara dönüştü. Türkiye'de "Potamya" ismiyle bir şirket kuran Koliva, ilk etapta Amerikalı bir firma için mal üretmeye başladı. Talep patlaması yaşanınca Koliva ve eşi, bu kez ABD'de kendi markalarını oluşturmaya karar verdi. 2006'da "OoMaLoo" markası doğdu ve ABD sosyetesinin pet oyuncakları konusunda tercih ettiği ilk 3 adresten biri haline geldi.