Köylünün tabela zaferi

Karamandere köyü halkı, bir hayırseverin onarımına kısmi katkıda bulunmasına rağmen ilkokula oğlunun adını verdirmesini şikâyet ederek kararı iptal ettirdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 07.12.2010 ABONE OL
İstanbul Çatalca'da Yrd. Doç. Dr. Ruhet Genç, geçtiğimiz yıl ölen oğlu Ruhet Alpin Genç'in ismini yaşatmak için bir okulu baştan aşağıya yenilemek istedi ve valiliğe başvurdu. İstanbul Valiliği de selde büyük hasar gören Karamandere Köyü İlköğretim Okulu'nun baştan aşağı onarılması, eşyalarının yenilenmesi için Genç'le protokol imzaladı. Geçtiğimiz günlerde onarım tamamlandı. Ancak köylüler, okula "Ruhet Alpin Genç" adının verildiğini görünce tören alanını terk etti. Köylüler, "Badanayı biz yaptık, asfaltı belediye, sıraları Milli Eğitim yeniledi. Duvarları AK Parti ilçe başkanı yaptırdı. Bağışçı, sadece çatıyı ve tuvaletleri onardı" diyerek kaymakamlığa başvurdu ve okulun isminin geri verilmesini istedi. Kurdelenin kesilmesinin ardından okulu gezen protokol de, bağışçının protokole uymadığını gördü. Okulun sadece çatısını onaran, tuvalet kapılarını yenileyen bağışçı Doç. Dr. Ruhet Genç, diğer eksikleri gidermemişti. Okulun badanası köylülerin topladığı parayla yapılmıştı. Bunun üzerine Doç. Dr. Ruhet Genç'in yanına giden İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, eksikliklerin de bir an önce giderilmesi talimatını verdi.

BELEDİYE BAŞKANI DA TEPKİLİ

Açılışın ardından, Karamandere Köyü Muhtarı Selda Şimşek ve köylülerden gelen şikâyetleri dikkate alan Kaymakam Nevzat Taşdan, İstanbul Valiliği'yle yapılan protokolü inceledi. Protokoldeki maddelerin sadece birkaçına uyulduğunu gören Taşdan, okulun tabelasını söktürdü. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara da bağışçının protokole uymamasına tepki göstererek köylülere destek verdi.

BUGÜN NELER OLDU