Firari Roman öğrencileri klarnetle okula döndürdü

Büyükçekmece'de okulu bırakan Roman öğrencileri kazanmak için orkestra kurduran Kaymakam İsmail Gündüz, 3 yıl içinde 50 çocuğu ve ailelerini ikna etti

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
Büyükçekmece Kaymakamı Dr. İsmail Gündüz, ilçesinde oturan ve çeşitli nedenlerle okulu bırakan Roman çocuklarını okula kazandırmak için ilginç bir projeye imza attı. Kaymakam Gündüz, Roman öğrencilerin okulu bırakmaması için masraflarını kendi bütçesinden karşıladığı müzik aletleriyle bir orkestra kurdu. Gündüz, ilk olarak Mimarsinan'da oturan ve okulu bırakan çocukları tespit ettirdi. Çocuklarla ve aileleriyle tek tek konuşan Gündüz, aileleri ikna ederek 3 yıl içinde 50 Roman çocuğu okula kazandırmayı başardı.

KAYMAKAMLIK BURSU

Gündüz, okula başlayan çocukların devamsızlık yapmamaları için ise bir orkestra kurmaya karar verdi. Gündüz, büyük başarı sağlayan bu proje sayesinde 10 öğrencinin ilköğretim okullarından mezun olarak liseye kayıt olmasını sağladı. Liseye kayıt yapan öğrencilere kaymakamlık bursları veren Gündüz, bu öğrencilerin kıyafet ve kitap gibi ihtiyaçlarının da kaymakamlık vakfı tarafından karşılanmasını sağladı. Diğer yandan daha çok klarnet ve vurmalı çalgılara ilgi duyan çocukların diğer müzik aletlerine de yatkın olduklarını gören Kaymakam Gündüz, öğrencilerden gelen istekler doğrultusunda saksofon, org ve bateri gibi müzik aletleri de satın aldı. Büyükçekmece Halk Eğitim Merkezi ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından da desteklenen Roman öğrenciler orkestrası, nota dersi veren iki öğretmen eşliğinde haftada bir gün Mimar Sinan İlköğretim Okulu'nda prova yapıyor.

'GÜVENLERİ ARTTI'
Çocukların tamamına yakınının müziğe yatkın olduğunu da sözlerine ekleyen projenin mimarı Gündüz, şöyle devam etti: "Bu çocukların tamamına yakını müziğe yatkın. Onları eğitime kazandırmak için bu projeyi geliştirdik. Çocuklarımız geçmişte kendilerini dışlanmış olarak görüyorlardı. Ancak şimdi bölgemizde düzenlenen devlet törenlerinde bile konser veriyorlar. Böylelikle kendilerine olan güvenleri artıyor. Ayrıca her kesimden öğrenci arkadaşlarıyla bir araya gelime imkânı da yakalıyorlar. Onların düğünlerde ve eğlence mekânlarında çalıştırılmamaları için aileleriyle sürekli konuşuyoruz. Çünkü bu çocukların en azından liseyi bitirmeleri gerekiyor."

BUGÜN NELER OLDU