İzmir-Mardin arası, futbolla sevgi köprüsü

Mardin'in Karakuyu köyüne atanan Deniz öğretmen, Karşıyaka sevgisini tüm köye aşıladı. Öğrenciler ve vatandaş da ilk fırsatta 1413 kilometre yol gidip takımlarını tribünde izledi, "Kaf kaf" diye de tempo tuttu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 08.12.2010 ABONE OL
Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesi çıkan olaylar, futbol terörünü yeniden gündeme taşıdı. Futbol terörüne en güzel yanıt ise Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Karakuyu köyüne öğretmen olarak atanan Karşıyaka taraftarı Deniz Özgür'den geldi. Özgür, İzmir'in Karşıyaka ilçesi ile Karakuyu köyü arasında kurulan 1413 kilometrelik sevgi köprüsü oldu. Deniz Özgür sayesinde şimdi köydeki "teyzeler" bile Karşıyaka maçlarına koşuyor, öğretmenle birlikte tribünde "Kaf kaf" çekiyor. Her şey 2 yıl önce, Deniz Özgür'ün Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Karakuyu köyüne atanmasıyla başladı. Daha önce de Şırnak'ta görev yapan Özgür, öğrencilerinin ilgisini arabasının arkasına yazdığı "Herkes sever, biz ölürüz" sloganıyla futbola çekmiş... Bu ilgiyi fark edince de Bank Asya Birinci Lig'de oynayan kırmızı-yeşilli Karşıyaka'yı, çocuklara ve velilere anlatmaya koyuldu. Böylece köyde kısa zamanda köyde Karşıyaka sevgisi aldı yürüdü.

DUYUNCA HEMEN DAVET ETTİLER
Öğrencileri ile beraber, kulübün efsanevi "Kaf sin kaf" tezahüratını yapan ve bu görüntüleri bir sosyal paylaşım sitesine koyan Deniz Özgür, bir gün Karşıyaka Çarşı Grubu'ndan davet aldı. Ve davet üzerine 1413 kilometre uzaktaki İzmir'e yolculuk başladı. Öğrencileri, Deniz Özgür'den dinledikleri Karşıyaka'yı yakından görme şansı yakaladı. Köylerinden ilk kez çıktılar, ilk kez denizi gördüler, vapura bindiler... Bir maçı ilk kez tribünden izleyip, tezahürat yaptılar ardından da. İzmir'deki Karşıyakalılar da kampanya düzenledi, Mardinli çocuklara elbise, kitap, kırtasiye malzemeleri gönderdi. Çocukların ardından veliler de maçlara gitmeye başladı. Mardinli kadınlar yerel kıyafetleri içinde, tribünde "Kaf kaf" çekip maç izler oldu. Deniz Hoca, kurduğu bu sevgi köprüsünü anlatırken, Karakuyu Köyü İlköğretim Okulu'nda 400'e yakın öğrencisi olduğunu belirterek başlıyor söze. Ardından devam ediyor: "Artık bütün çocukların yüreğinde Karşıyaka sevgisi var. Veliler de maçlara gelmek için can atıyor. Sadece erkek değil kız öğrenciler de futbolla yakından ilgileniyor. Bu sadece futbola duyulan fanatik bir sevgi değil. Bir değişim, bir paylaşım... Doğu ile batı arasında bir köprü." Deniz Özgür'ün 3 ay önce, Rüzgâr adını verdiği bir oğlu olmuş. Ona da kırmızı-yeşil forma giydiren öğretmenin en büyük hayali, Karakuyu köyündeki çocuklar için bir futbol okulu açmak. Yetenekli çocukları futbolla tanıştırmak. Bunun için de tüm tekliflere açık.

TEYZELER DE TRİBÜNDE...

7 çocuğu olan 45 yaşındaki Vesile Kutlucan da futbolla Deniz Hoca sayesinde tanışanlardan. Çocuklarının heyecanına ortak olup, 13 Kasım'da oynanan Diyarbakırspor- Karşıkaya maçına koştuğunu anlatıyor. Tribünde "Kaf kaf kaf, sin sin sin, kaf sin kaf sin kaf" diye bağırdığını söyleyen Vesile Teyze, köydeki marketinin adını bile "Karşıyaka Market" diye değiştirmiş. Futbol teröristlerine ders verircesine, "Her şey dostluk ve sevgiyle güzel. Tribünlerde artık Doğu kadının simgesi oldum" diyor. Arkadaşı Sakine Sarıboğa da Karşıyaka'nın maçlarını hiç kaçırmıyor artık. Duygularını, "Biz Karşıkaya'nın taraftar grubuyuz. Bizsiz olmaz. Dualar ediyoruz" diye anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU