Ali Desidero'dan jilete veda!

Tıraş bıçağı reklamlarındaki "Ali Desidero" rolüyle tanıdığımız Yıldırım Memişoğlu, firmanın yeni kampanyasında rol almadığı için üzgün...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 09.12.2010 ABONE OL
Yıllardır Derby tıraş bıçağı reklamlarından aşina olduğumuz "Ali Desidero" artık yok. Nedenini ve bundan böyle neler olacağını bizzat Ali Desidero'ya yani az kişinin bildiği gerçek adıyla Yıldırım Memişoğlu'na sordum:

Yürürken herkes "Ali Abi merhaba" diyordu. Nasıl başladı bu Ali Desidero?
1993 yılında Julianas gece kulübünün güvenlik müdürüydüm. Defileler yapılırken, Neşe Erberk'in manken ajansından "fotoğraflarını çekip albüme koyalım" dediler. Rahmetli Ali Tara yeni reklamı için yeni yüz ararken eşi Lale Tara görmüş, seçmiş beni. Yaş farkımız az ama manevi annem gibidir yıllardır. Rol yapmama gerek bile kalmadı. 1964 model Tarlabaşı çocuğuyum. Hapçının, gaspçının arasında büyüdüm. Yine de sigara bile içmem.

Okul durumun ne?
Piri Reis Ortaokulu'nu kavga dövüş bitirebildim.

Öğretmenlerini mi dövdün?
Yok, yani okul zor geldi. Dikkat edersen şimdi bile kolum başım durmuyor. Hiperaktif konsantrasyon bozukluğu vardı bende. Oturup kalamıyordum sınıfta. Çok şükür sporla enerjimi dağıttım.

Dövüş sporlarında uzmansın, nasıl başladın ki?
Ağabeyim judocuydu. Devamlı döverdi. Dik durayım diye ben de başladım. Tekvando Federasyonu'nu kuranlardanım; ilk hakem benim.

Gez Göz Arpacık diye güvenlik şirketin var.
Yetiştirdiğim elemanları yolluyorum işlere. Afili iş olursa kendim de gidiyorum. Mesela Sophia Loren'i korudum. Muhterem bir kadındı.

Muhteşemdi, muhterem oldu. "Tarihi eser" olarak korumuşsundur.
Güldürme abi. Çok beğendi tarzımı. Malum "information is power." Yani güvenlikçiysen kaba kuvvet değil, istihbarat, ve analizi iyi yap ki iş silaha kalmasın. Koruduğu insanı, çabuk uzaklaştıran, en iyi kaçan adamdır iyi koruma.

Reklama dönelim mi?
Duydum ki yeni bir reklam çekmişler. Çok içerledim. 17 senedir markayla bütünleştim. Alışveriş yaptığım yerde bakarım Derby satıyor mu? Derim ki "Niye burada Derby yok len?" Ertesi gün satmaya başlarlar.

'MODASI GEÇTİ' DİYORLAR
"Ali Desidero 1990'lı yılların tarzı milliyetçilik sembolüydü. Modası geçti" diyormuş yeni reklamı çekenler.
Ali Desidero siyasetin, ideolojinin, modanın değil yüzlerce yıllık mahalle geleneğinin yarattığı anonim bir tiptir. Türkiye'de herkes biraz Ali Desidero'dur. Küçüğüne korumacı, büyüğüne saygılı. Komşu kızına yan bakmaz, mahalleye sahip çıkar, yanlış davranana "gider" yapar.

Son reklam filminde evlenmiş, çoluk çocuk çarşıya çıkmış, market arabası itiyordun. Yaşlandın diye mi acep?
Ali Desidero her dilden anlar, her çağa ayak uydurur, gereğinde papyon da takar takım da giyer ama kendini bozmadan.

Filmlerde dizilerde oynuyorsun. Hasret çekmeyecek sevenlerin.
Kirli Beyaz dizisi başlıyor. "Nereden oyuncu oldu bu" demesinler. Konservatuarda değil sokakta öğrendim. Bar kapısında adam silahı çekmiş vuracak, "çek kardeş tetiği" diyorum. "Deli bu herif" deyip indiriyor silahı. Korkudan titresem de korkmayan adamı oynuyorum. Oyunculuk. Dersimizi ölümle yaşam arasında aldık.

Ne olacak Ali Desidero olmadan?
17 yıldır markaya yanlış olur diye yapmadığım şeyi yapacağım. Berberde tıraş olacağım artık.

BUGÜN NELER OLDU