5 günlük korkutan hava raporu

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 09.12.2010 09:53 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege ve Batı Akdeniz ile akşam saatlerinden sonra İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görülecek.

HAVA SICAKLIĞI: Ülke genelinde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, ülkemizin güneydoğusunda kuzeydoğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, öğle saatlerinden sonra Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

BUZLANMA VE DON OLAYI İLE SİS UYARISI: Ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde sabah saatlerinde yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görüleceğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksama vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

KAR YARIN TRAKYA'DAN YURDA GİRİYOR

Trakya yarından itibaren Balkanlardan gelecek soğuk ve kar yağışının etkisi altına girecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, yarın Trakya'da hava sıcaklıkları 10 - 15 derece düşüş gösterecek. Sıcaklıklardaki ani düşüş bölgeye beraberinde kar yağışını da getirecek.

Edirne'de bugün hava sıcaklığı en yüksek 18, en düşük 8 derece, Kırklareli'nde en yüksek 17, en düşük 5 derece, Tekirdağ'da en yüksek 19 en düşük 4 derece tahmin ediliyor.

Bölgede ani hava sıcaklığı değişikliklerinin ardından Edirne ve Kırklareli'nde kar yağışı, Tekirdağ'da da hafif kar yağışı görülecek. Hava sıcaklıklarındaki büyük değişiklik Marmara'daki bir çok ilde de kar yağışını getiriyor.

EDİRNE'DE SİS

Edirne'de son günlerde gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farklarına bağlı olarak akşam saatlerinde başlayan sis, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Akşam 21.00 itibariyle etkisini artıran sis, zaman zaman öğle saatlerine kadar etkisini sürdürüyor. Trafikte görüş mesafesini yer yer 30 metrenin altına düşüren sis, seyir halindeki sürücü ve yayalara zor anlar yaşatıyor.

Yetkililer, sisli havalarda sürücü ve yayaları dikkatli olmaları, kurallara mutlaka uymaları ve kural ihlali yapmamaları konusunda uyarıyor.

İZMİR'DE YARIN KUVVETLİ SAĞANAK BEKLENİYOR

İzmir'de yarın sabah saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak bekleniyor.

İzmir Valiliğinin, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine dayanarak yaptığı yazılı açıklamaya göre, akşam saatlerinde başlaması beklenen sağanak, yarın sabah saatlerinden itibaren kuvvetlenecek ve cumartesi günü hafifleyecek.

Yağışların, sabah saatlerinde karla karışık yağmur, yükseklerde kar şeklinde olmasının beklendiği kaydedildi.

Diğer yandan lodos yönünden kuvvetli esen rüzgarın, yarın öğle saatlerinden itibaren poyraz yönünden fırtına şeklinde esmesinin beklendiği, poyraz yönünden esen rüzgarın şiddetini cumartesi akşam saatlerinden itibaren azaltacağı, hava sıcaklıklarının 10-12 derece azalacağı bildirildi.

Açıklamada sel, su baskını, yıldırım düşmesi, direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olunması istendi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri, öğle ve akşam saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusu, gece saatlerinden itibaren bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Edirne ile bölgenin güneydoğusunda yer yer sis görülecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri (İzmir, Aydın, Muğla) ile öğle saatlerinde Manisa, Denizli ve Uşak çevreleri, akşam saatlerinden itibaren bölge geneli sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Afyon ve Kütahya çevrelerinde yer yer hafif sis görülecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri (İzmir, Aydın, Muğla) ile öğle saatlerinde Manisa, Denizli ve Uşak çevreleri, akşam saatlerinden itibaren bölge geneli sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Afyon ve Kütahya çevrelerinde yer yer hafif sis görülecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Eskişehir, gece saatlerinde Ankara, Konya, Çankırı ve Kırıkkale çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda yer yer hafif sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görülecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu, zamanla parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük, gece saatlerinde Kastamonu ve Sinop çevreleri yağmur ve yer yer sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer hafif sis ile birlikte Kastamonu ve Bolu'nun yüksek kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görülecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer hafif sis ile birlikte Çorum, Tokat, Gümüshane ve Bayburt çevrelerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve batısı parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde kuzey ve doğusunda yer yer hafif sis ile birlikte bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...


BUGÜN NELER OLDU