İsimleri unuttu aşkını unutmadı

Suha Ali Bolton öldüğünde ardında alzheimer hastası eş bıraktı... 'Büyük aşkı', öldüğünü bilmiyordu. Ya da herkes öyle sanıyordu. Ayrılığa 15 gün dayanabilen İzmarağda, aynı gün aynı saatte Suha'sının peşinden gitti...

Çarşamba 09.12.2010
ABONE OL
SABAH'IN, ölüm ilanlarındaki kısacık satırlardan, 'Bir Hayat Bir Ölüm' bölümündeki öykülere taşıdığı ilk isim Suha Ali Bolton'du... Bolton, ardında alzheimer hastası bir eş bırakmıştı. 'Büyük aşkım' dediği İzmarağda, öldüğünü bilmiyordu. Ya da herkes öyle sanıyordu. Ancak İzmarağda, ayrılığa ancak 15 gün dayanabildi. Suha'sının peşinden, yine bir salı günü aynı saatte, yani 07.05'te hayata gözlerini yumdu.

5 YAŞINDAN BERİ BİRLİKTE

Kızları Sevil Bolton, "Onlar birbirlerine âşıktı. Alzheimer hastalığı anneme isimlerimizi bile unutturdu ama bu aşkı unutturmadı. Babamın hayatta olmamasını hissetti" diye konuştu. Sınai Mülkiyet Hukuku'nun duayeni Suha Ali Bolton ile İzmarağda'nın arkadaşlığı, ikisi de 5 yaşındayken başlamıştı. Bizans Rumları'ndan olan İzmarağda ile mahalle arkadaşıydı Suha Bey. İzo'ya olan duyguları büyük bir aşka dönüştü sonraki yıllarda. İzmarağda'nın Rum olması bu aşka hiçbir zaman engel olmadı. Çünkü Suha Ali Bolton'un babası, komşularını kendilerinden hiç ayırmıyordu. Bolton, "çocukluk aşkım" dediği İzo'suyla üniversiteyi bitirir bitirmez evlendi. 2 çocukları oldu. Sevil Bolton ve İdil Bolton... Ancak yıllar geçip de, alzheimer hastalığına yakalanan biricik eşi İzo, kendisini hatırlayamaz hale gelince çok üzüldü Suha Ali Bolton. 23 Kasım'da, 87 yaşında vefat ettiğinde, aile bu acı haberi İzo'dan sakladı.

'ÖNCE BEN ÖLEYİM'
Kızları Sevil Bolton Aleksandru, "Annem babamın öldüğünü bilmiyor. Zaten artık hiçbir şeyi hatırlamıyor. Ama babam son nefesine kadar büyük aşkını hatırladı. Zaten hep annemden önce vefat etmek isterdi. 'İzo giderse ben dayanamam. Aşkımız hep hafızamda dipdiri' derdi. Öyle de oldu" diyordu. Ama isimleri bile hatırlayamayan İzo, biricik aşkının hayata veda ettiğini hissetti. 15 gün sonra, o da son nefesini verdi. Hem de aynı gün aynı saatte... İzmarağda Bolton, bugün Arnavutköy Taksiarhis Rum Kilisesi'ndeki törenin ardından Bakırköy Aya Yorgi Rum Mezarlığı'na defnedilecek. Suha Ali Bolton ise 23 Kasım'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilmişti. Sevil Bolton Aleksandru, "Mezarları ayrı yerlerde olsa da onların ruhu bir arada" diye konuşuyor.

MEZARLARI AYRI AMA...
Eşi Zincirlikuyu'ya defnedilen İzo, bugün Bakırköy'de toprağa verilecek. Kızları, "Mezarları ayrı olsa da ruhları bir arada" dedi.