Kar kapıya dayandı

Balkanlar'dan gelen soğuk hava bugün yurda giriyor. Yarından itibaren sıcaklık süratle düşecek. Yurt genelinde yaşanacak soğuk hava kar yağışını da beraberinde getirecek

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
Türkiye genelinde güney rüzgârlarının etkisiyle yükselen hava sıcaklıkları, bugünden itibaren yerini Balkanlar üzerinden gelen soğuk havaya bırakacak. Bugün sabah saatlerinde Edirne, Çanakkale, İzmir Muğla ve Aydın'da başlayacak sağanak yağışlar, akşam saatlerinde Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde devam edecek. Tahminlere göre, karayel rüzgârıyla birlikte yarın Marmara Bölgesi'nde yağmur özellikle İstanbul ve çevresinde etkili olacak.

MARMARA'DA 16 DERECE DÜŞECEK

Yarın tüm Marmara, Ege ve Akdeniz boyunca sağanak yağış var. Marmara çok hızlı soğuyacak ve poyraz çok kuvvetli esecek. Sıcaklıklar 10 derecenin altına düşecek, Trakya'nın yüksek yerlerinde kar başlayacak. Yetkililer Trakya'da kar yağışının tipi şeklinde görülebileceği uyarısı yaptılar. Cumartesi günü İstanbul'da karla karışık yağmur var. İstanbul'da sıcaklık bugün 18, yarın 10 derece. Cumartesi günü ise sıcaklık 7 derecenin altına iniyor, hissedilen sıcaklık ise 0 derece. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, İstanbul'da hava sıcaklıklarının 18 dereceden 7 dereceye, Çanakkale'de 19 dereceden 4 dereceye, Balıkesir'de 17 dereceden 3 dereceye, Bursa'da ise 18 dereceden 2 dereceye düşeceğini açıkladı. Bolu, Ankara, Kütahya başta olmak üzere iç bölgelerde kar ve kuvvetli rüzgâr bekleniyor. Sıcaklık İzmir'de de 7 dereceye kadar inecek. Pazar günü ise İstanbul'da mevsimin ilk kar yağışı bekleniyor. Başkent Ankara da cumartesi ve pazar günü kar yağışının etkisi altında olacak.

14 ARALIK'A KADAR SÜRECEK

Ani sıcaklık düşüşlerinin normal olduğunu söyleyen İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, "Hafta sonu ile birlikte sıcaklıklar mevsim normallerinin biraz altına düşecek. Pazar günü birçok yerde kar yağışı görülebilir. Soğuk hava etkisini 14 Aralık tarihine kadar sürdürdükten sonra, sıcaklıklar mevsim normallerine yani 11-12 derecelere yükselecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU