Kralın hediyesini bile eğitim için bağışladı

Radyonun altın sesi Solmaz Teğmen önce evladını, daha sonra eşini yitirdi. Hayatının son yıllarında vasiyetini hazırlayan Teğmen, Ürdün Kralı'nın hediyesi özel saat de dahil tüm malvarlığını başarılı gençlere adadı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 09.12.2010 ABONE OL
Henüz televizyonun olmadığı yıllarda, radyodan yükselen sesiyle gönüllerde taht kurdu Solmaz Teğmen... Hayatının son yıllarında ise vasiyetini hazırlayıp, Ürdün Kralı'nın hediye ettiği saat dahil tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı'na (TEV) bağışladı. Karşılığında iki isteği vardı; biri başarılı gençlerin okutulması, biri de hastalığında yalnız bırakılmamak... 77 yaşında, sessiz sedasız vefat ettiği zaman, TEV her iki dileğini de yerine getirmişti... Solmaz Teğmen, 8 Temmuz 1933'te İstanbul'da doğdu. 1953'te açılan sınavı kazanarak, TRT Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Korosu'na girmeyi başardı. O yıllar, radyonun altın çağıydı. Yüzünü görmeden, sadece sesini dinleyerek hayran oldu insanlar Solmaz Teğmen'e...

KRAL BÜYÜLENDİ

O dönemde, TRT Ankara Radyosu'nun sanatçıları, dünyayı dolaşıp konserler veriyorlardı. Türk kültürünü yaymakla görevlendirilmişlerdi. Türk Sanat Müziği'nin eşsiz eserlerini, devlet başkanlarına ya da kraliyet ailelerine okuyorlardı. Repertuarında 10 bin şarkı olan Solmaz Teğmen de, arkadaşlarıyla birlikte gittiği ülkelerde, herkesi büyülüyordu. Ürdün'e gittiklerinde, Kral Hüseyin'in karşısında 'Nihansın Dideden Ey Mest-i Nazım" şarkısını okudu. Şarkıyı çok beğenen Kral da, Solmaz Teğmen'e özel bir saat hediye etti. Mesleğinde zirveye tırmanan Solmaz Teğmen'in özel hayatında ise depremler oluyordu. Subay eşi Fahrettin Teğmen'le evliliğinden Kenan adında bir çocuğu olmuştu. Ancak, bir sabah uyandığında biricik oğlunun nefes alamadığını fark etti. Kenan, henüz 25 yaşında, kalbinin durması sonucu yaşamını yitirdi. Anne yüreği evlat acısıyla yanıp tutuştu. Çok uzun zaman geçmemişti ki, eşi Fahrettin Teğmen de kalbine yenik düştü. Bir daha yıkıldı Solmaz Teğmen. Geriye sadece ağabeyi kalmıştı. Fakat o da hastalığı nedeniyle bir süre yatılı tedavi gördükten sonra hayatını kaybedince, Solmaz Teğmen yapayalnız kaldı.

BİR TEK MÜZİĞİ KALDI

TRT Ankara Radyosu'ndan emekli olmuştu ancak emekli kadrosuyla radyoya gelmesi istendi. Gitti... Çünkü onu ayakta tutan bir tek müziği kalmıştı. Bir yandan da kalbindeki rahatsızlıkla mücadele ediyordu. By-pass olmuştu, desteğe ihtiyacı vardı. Ayrıca eşiyle birlikte çalışıp edindiği mal varlığını, anlamlı bir amaç için kullanmak istiyordu. TEV'e başvurdu. Vasiyetini hazırlattı. Ankara Maltepe'deki dairesini, Marmaris'teki yazlığını, bankadaki yaklaşık 450 bin lirasını ve Kral'ın hediyesinin de aralarında olduğu mücevherlerini, başarılı Türk gençleri okusun diye TEV'e bağışladı. TEV'in çalışanları da, vasisi oldukları Solmaz Teğmen'i, hastalığıyla mücadele ederken bir gün olsun yalnız bırakmadı. TEV Ankara Şube Müdürü Ömer Turna ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Ebru Sekizkök, Solmaz Teğmen'in çocukları gibi oldu. Geçtiğimiz haftalarda öldüğünde, vasiyetinde belirttiği gibi onu Ankara Karşıkaya Mezarlığı'na, biricik oğlu Kenan ile eşi Fahrettin Teğmen'in yanına defnettiler. Eşyaları da, yine vasiyetine uyularak iki genç kıza çeyiz olarak verildi.

BİNLERCESİ SIRADA

TEV, Solmaz Teğmen ve ölmüş yakınları için her sene dualar okutacak. Tıpkı diğer 890 bağışçısına yaptığı gibi... Teğmen'in bağışları ise, Solmaz ve Kenan Teğmen Burs Fonu'ndan başarılı öğrencilerin eğitimi için harcanacak. Bu parayla belki de yüzlerce Solmaz Teğmen, sesiyle insanlığı büyüleyecek. Solmaz Teğmen'in TRT Ankara Radyosu'ndan arkadaşı Gönül Akın da, "Çok iyi kalpli biriydi. Oğlunun ve eşinin ölümü onu çok yalnız bırakmıştı. Fakat anlamlı bağışıyla binlerce Solmaz Teğmen yarattı" diyor.

BUGÜN NELER OLDU