Kuşadası'nda 4 büyüklüğünde deprem

Kuşadası'nda gece meydana gelen deprem, ilçede paniğe neden oldu. Polis ve itfaiyenin telefonları kilitlendi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 09.12.2010 07:14 ABONE OL
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı, ilçede paniğe neden oldu. Polis ve itfaiyenin telefonları kilitlendi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nin verilerine göre, merkez üssü Kuşadası olan deprem, dün saat 23.50'de yerin 5 kilometre altında gerçekleşti. Deprem ilçede can ve mal kaybına yol açmadı.

Tansiyonu yükselen ve panik atak rahatsızlığı olan vatandaşlar, Kuşadası Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı.

DEPREM İZMİR'DE DE HİSSEDİLDİ

Dün saat 23.50 sıralarında meydana gelen deprem, İzmir ve çevresinde de hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre, merkez üssü Kuşadası olan ve 5 kilometre derinlikte gerçekleşen deprem, İzmir kent merkezinde de hissedildi.GNFE TÜRKİYE BAŞKANI PROF. DR. AHMET ERCAN: "BATI ANADOLU'DA DEPREMLERİN İRİLİ UFAKLI SÜRMESİ ŞAŞIRTICI OLMAZ"

Ülkeler Deprem Kestirme Ağı (GNFE) Türkiye Başkanı ve jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremin, 11 Kasımda meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremin artçısı niteliğinde olduğunu belirterek, 'Batı Anadolu'da depremlerin irili ufaklı sürmesi şaşırtıcı olmaz'' dedi.

Prof. Dr. Ercan, yaptığı yazılı açıklamada, Kuşadası'nda meydana gelen 4 büyüklüğündeki depremin İzmir, Manisa ve Söke'de güçlü olarak hissedildiğini belirtti.

Depremin odağına yakın bir yerde 11 Kasımda 4,9 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini hatırlatan Ercan, ''Bugün olan deprem, 11 Kasımdaki depremin artçısıdır. Odak yeri, Büyük Menderes çöküntü kırığının üzerindeki Kuşadası içindedir. Zaten 11 Kasımdan beri küçüklü büyüklü artçı depremler olmaktaydı'' değerlendirmesinde bulundu.

Ercan, yaptığı araştırmalarda Batı Anadolu ile Ege Bölgesi'nin büyük deprem üretmek için gerilmekte olduğunu öne sürerek, ''Batı Anadolu yaklaşık son 2 aydır çok gergindi. Bu artçı deprem buradaki gerginliğin yavaş yavaş boşaldığını göstermektedir. Batı Anadolu'da depremlerin irili ufaklı sürmesi şaşırtıcı olmaz'' ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU