Başkente mevsimin ilk karı düştü

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 10.12.2010 23:03 ABONE OL
Ankara'da gün boyu etkili olan yağmur, akşam saatlerinde kentin yüksek kesimlerinde yerini kar yağışına bıraktı.

Dikmen, Yıldız, Or-An gibi yüksek semtlerde etkili olan kar yağışı trafiği olumsuz etkiledi. Kar yağışı nedeniyle trafikte yoğunluk yaşanırken ana güzergah ve kavşaklarda uzun araç kuyrukları oluştu.
Kar yağışının artması ve buzlanma ihtimaline karşı şehrin arterlerinde ve yüksek noktalarında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tuzlama ve kar küreme ekiplerinin hazır bekletildiği gözlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinatörü Avni Kavlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışıyla birlikte Esenboğa, Samsun, Eskişehir, İstanbul ve Konya yolları ile ana güzergahlarda 41 ayrı ekibin karla mücadele için 24 saat süreyle kesintisiz olarak görev yapacağını söyledi.

Trafiğe çıkacak araç sürücülerine de çağrıda bulunan Kavlak, araçları kış şartlarına elverişli olmayan ve kar lastikleri bulunmayan şoförleri yola çıkmamaları konusunda uyardı.

Önceki yıllarda özellikle lastikleri kış şartlarına uygun olmayan sürücülerin karlı ve buzlu yollarda zor anlar yaşadığını ve trafik akışını engellediğini hatırlatan Kavlak, bu konuda şoförlerin duyarlı olmasını istedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce kış mevsimi boyunca 52 kar küreme ve tuz atan araç, 19 önü bıçaklı ve tuz atan kamyon, 27 greyder, 35 kepçe, 21 loder, 19 dozer ve 1103 personel ile 24 saat süreyle 3 vardiya halinde hizmet verileceği bildirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU