Kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 10.12.2010 07:32 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin İç ve Batı kesimlerinde beklenen yağışların, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz ile Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, öğle saatlerinden itibaren Trakya, akşam saatlerinden sonra Marmaranın güneyi, Kütahya, Afyon ile Batı Karadenizin iç kesimlerinde, gece saatlerinden sonra Marmara'nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun batısı ile Isparta ve Burdur çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli, zaman zaman fırtına (60-80 Km/saat) şeklinde esecek.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (10 ila 14) azalacak, güney kesimlerde 4 ila 6 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatıdan hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey kuzeybatıdan (Karayel) kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/s) şeklinde esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz ile Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara (sel, taşkın, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey kuzeybatıdan (Karayel) kuvvetli zaman zaman fırtına (60-80 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara (ulaşımda aksama, çatı uçması, ağaç devrilmesi vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak; Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri ile akşam saatlerinden sonra güney ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların bölgenin güney ve doğusunda kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar, kuzey ve kuzeybatıdan (Karayel) kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/s) şeklinde esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeybatıdan (Karayel) kuvvetli ve kısa süreli fırtına (60-80 km/s) şeklinde esecek.

AKDENİZ:
Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra Isparta ve Burdur çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra Eskişehir, Ankara, Çankırı, Kırıkkale ve Konya çevrelerinde, karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, öğle saatlerinden sonra Eskişehir, Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın, öğle saatlerinde güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 Km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı gececek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra iç kesimlerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, öğle saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Orta Karadeniz ile zamanla Giresun, Bayburt ve Gümüşhane çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı gececek. Yağışların, akşam saatlerinde Çorum çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve batısı parçalı ve çok bulutlu; akşam saatlerinden sonra Malatya, Elazığ, Erzincan ve Tunceli çevreleri yağmurlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla batısı parçalı ve çok bulutlu; akşam saatlerinden sonra Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri sağanak yağışlı geçecek.

LIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU