AKOM'dan yazılı açıklama geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), bu gece yollarda buzlanma riski bulunduğunu, sürücülerin özellikle gizli buzlanmaya karşı dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 11.12.2010 14:24 ABONE OL
AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışının aralıklarla devam ettiği ifade edilerek, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, poyraz yönünden fırtına şeklinde esen rüzgar ile birlikte şehir merkezinde sulu kar, Hadımköy, Kınalı, Binkılıç, Aydos, Esenyurt, Çatalca gibi yüksek kesimlerde kar yağışı olacağı ve kar kalınlığının 2-3 santimetreye ulaşacağının tahmin edildiği belirtildi.

Yağışların, yarın sabah saatlerinde Avrupa, öğlen saatlerinde ise Anadolu yakasını terk edeceğinin tahmin edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:''Bu gece sabaha karşı, yollarda buzlanma riski var. Sürücülerin özellikle gizli buzlanmaya karşı dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle viyadüklerde, yollardan daha önce buzlanma olduğu için sürücülerin buralarda hızlarını önemli ölçüde azatlamaları, can ve mal emniyeti bakımından önemli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, ana arterler ve kavşak noktalarında kar kürüme ve tuzlama araçlarını hazır bekletiyor. Herhangi bir olumsuzluk karşısında ekipler müdahale çalışmalarına hemen başlayacak.''

Etkili yağışlar sonucunda dün metrekareye 25 ile 63 kilogram yağışın düştüğü, rüzgarın hızının da saatte 80 kilometreye ulaştığı vurgulanan açıklamada, fırtına nedeniyle çeşitli semtlerde 23 çatının uçtuğu ve ağaçların devrildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, kar yağışının Avrupa yakasında daha etkili olacağı ve rüzgarın bugün de 70-80 kilometre hızla eseceğinin tahmin edildiğine işaret edilerek, ''AKOM yönetiminde kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmaları sürüyor. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, buzlanma ve don olaylarına karşı yollarda tuzlama ve solüsyon çalışmaları yapacak'' denildi.

YAĞIŞ MİKTARLARI
Açıklamaya göre, İstanbul'da dün metrekaraye düşen yağış miktarları şöyle:

''Çatalca 31,2, Çanta 23,6, Kamiloba 34,2, Terkos 30,2, Olimpiyat 35,8, Florya 63, Eminönü 61,6, Aksaray 54,4, AKOM 39,2, Sarıyer 57,4, Kilyos 36,4, Çavuşbaşı 45,2, Göztepe 42,8, Samandıra 35,6, Ömerli 30,8, Şile 30, Büyükada 6,8 ve Kartal 32 kilogram.''

BUGÜN NELER OLDU