Balkanlar'dan gelen soğuk hava felç etti

Baharı andıran hava bir anda 15 derece düştü. Balkanlar'dan gelen soğuk hava gecikmeyle de olsa Türkiye'nin kapısını çaldı. Trakya'da yoğun kardan yollar kapandı. İstanbul sağanaktan, Ege ve Marmara fırtınadan felç oldu

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 11.12.2010 ABONE OL
Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı hava yurda Trakya'dan giriş yaptı. Kar yağışı özellikle Kırklareli ve Tekirdağ'da etkili oldu. İstanbul'da etkili olan sağanak yağış ise hayatı felç etti. İstanbul'da sabaha karşı başlayan yağmur kentte hayatı olumsuz etkiledi. Yağmurla birlikte etkili olan fırtına trafiği zaman zaman durma noktasına getirirken, kazaları da beraberinde geldi. Deniz otobüslerinin Marmara seferleri iptal edilirken, kent içindeki bazı seferler gecikmeli olarak yapıldı. Avcılar'da tuğla yüklü bir kamyon aşırı hız ve yağış nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkarak D-100 karayolundaki 6 araca çarptıktan sonra devrildi. Binlerce tuğlanın yola savrulduğu kazada 3 kişi hafif şekilde yaralandı. Kaza sonrası yolun tamamen kapandığı bildirildi. Kaza nedeniyle Avcılar-Topkapı istikametinde trafiğin durması yüzünden, Beylikdüzü'nden işe gitmek için araçlarıyla yola çıkan vatandaşlar Avcılar'a 5 saatte ulaşabildi. Şiddetli fırtına nedeniyle dün sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı'na inemeyen Şanghay, Cidde, Medine, Riyad, Abu Dabi uçakları Ankara'ya, Tahran uçağı İzmir'e, Kahire uçağı da Sabiha Gökçen Havalimanı'na yönlendirildi. Yetkililer, saat 07.00'den itibaren Atatürk Havalimanı'na inişlerin normale döndüğünü açıkladı.

İSTANBUL'DA HAYAT FELÇ
Diğer yandan fırtına nedeniyle İstanbul'un pek çok bölgesinde çatılar uçtu, ağaçlar devrildi. Şiddetli yağış yüzünden Eminönü'ndeki tarihi Ahi Çelebi Camii'ni de su bastı. Caminin avlu ve iç bölümünde hasar meydana geldi. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, İstanbul'da sağanak yağışın etkisini hafta sonu arttıracağını ve bugün kar beklendiğini kaydederek, "Hava sıcaklıkları 10 ila 15 derece arasında azaldı. Bugün en düşük 1 derece, en yüksek 5 derece civarında olacak. Pazar günü yağışların hafiflemesini ve sıcaklıkların 1 ila 6 derece arasında olmasını bekliyoruz. Hafta başında İstanbul akşam saatlerinden itibaren yine yağışlı havanın etkisine girecek"dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), beklenen kar yağışı nedeniyle olumsuz hava koşullarıyla mücadele planları hazırladı. İBB yetkililerinin yanı sıra, Karayolları, BEDAŞ ve İSKİ'den temsilcilerin de katıldığı toplantıda, 2 bin 833 km uzunluğundaki yol ağı ve çalışma programı değerlendirildi. İstanbul'un 9 bölgeye ayrıldığı plan çerçevesinde öncelikli güzergahlar belirlenerek, istasyonlar oluşturuldu. Erken uyarı sistemiyle tespit edilen noktalara yönlendirilecek ekipler, 255 güzergâhta müdahalede bulunacak.
KIRKLARELİ: Kar yağışı özellikle il merkezi, Dereköy Gümrük Kapısı, Demirköy, Kofçaz ve Vize ilçelerinde etkili oldu. Yükseklerde kar kalınlığı 5 santimi, Demirköy ilçesinde ise 3 santimetreyi buldu.
TEKİRDAĞ: Çorlu'da sağanak yağmur, dün sabah yerini kar yağışına bıraktı. Zaman zaman etkisini arttıran kar yağışı otomobilleri ve ağaçları beyaza bürüdü. Erken saatlerde okula giden öğrenciler kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşarken, bazı öğrencilerin otomobiller üzerinde biriken karlarla kartopu oynadığı görüldü. Çorlu, Çerkezköy, Saray, Malkara ilçelerinde karayolları ekipleri kar ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyardı. Şarköy'de de yılın ilk karı yağdı. Boğazlardan geçmek üzere yol alan yerli ve yabancı bandıralı 46 gemi ve şilep, saatteki hızı 80 km bulan poyraz nedeniyle, Şarköy açıklarında bekletildi.
KARTEPE : Kar yağışının etkili olduğu bin 700 rakımlı zirvede kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı. Bölgedeki otel yetkilileri karın bu yıl geç yağdığını, ancak kar kalınlığının pistlerin kayağa açılabilmesi için istenen seviyeye ulaştığını söyledi.
ABANT-KARTALKAYA: Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı Abant'ta karayolları ekipleri Bolu- Abant karayolunda çalışma yaptı. Kartalkaya'da ise kar kalınlığı 5 santimetre olarak ölçüldü.
ARDAHAN: Şehrin ortasından geçen ve Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri, yıllar sonra ilk kez kar yağmadığı halde dondu. Özellikle geceleri sıcaklığın eksi 10 dereceye kadar düştüğü belirtildi.
BURSA: Mevsimin ilk karı düştü. Bursa Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının 5 gün süreyle aralıklarla süreceğini açıkladı. Uludağ'da dün sabah başlayan kar yağışı zirveyi beyaza bürüdü. Kar kalınlığı zirvede 10 santimetreye ulaştı. .
ALANYA: Önceki akşam başlayan sağanaktan çok sayıda ev ve işyerini sel bastı. Ümit Altay Turizm Meslek Lisesi'nin birinci katının suyla dolması üzerine öğrenci ve öğretmenler ikinci kata çıkarıldı. İtfaiye 2 saatlik bir çalışmayla herkesi kurtardı.

Zeynel YAMAN-Barış SÖZAL -Cevdet ÖZDEMİR -Ali KUŞ -Deniz DERİN- Mustafa KAYA - Murat SAVAŞ- Levent SİLİSTRE - Erdem ESEN - Ruhan YALÇIN - Yakup ÖNAL -Tülay CANDAN- Ufuk ERTOP - Kübra ERAL /
SABAH

BUGÜN NELER OLDU