Haydarpaşa Garı ışıl ışıl

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliğinin merkez projelerinden ''Haydarpaşa Garı'nda İstanbul'' projesi kapsamında, Haydarpaşa Garı'nın dış cephesinde video mapping gösterisi yapıldı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 11.12.2010 11:52 ABONE OL
Kadıköy'deki Eminönü İskelesinin üstünde bulunan Şirket-i Hayriye Sanat Galerisindeki etkinlikte konuşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, İstanbul'un siluetinin oluşmasında çok önemli bir rol oynayan, Türk edebiyatı başta olmak üzere edebiyattan beslenen diğer sanat dalları için de büyük bir ilham kaynağı olmuş Haydarpaşa Garı'nın ve İstanbul'un sahip olduğu kültürel mirasın, sadece onları kaybetme riski yaşandığında değil, her zaman gündemde tutulması gerektiğini söyledi.

Haziran ayında bahar etkinliklerini gerçekleştirdiklerini anlatan Kurt, Avrupa Kültür Başkenti süreci sona ererken kente dair sembolik bir yapıya böyle bir gösteriyle dikkat çekildiğini belirtti.

Proje kapsamında sanat galerisinde ''İstanbul İstanbul'' adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Etkinlikte daha sonra Haydarpaşa Garı'nın Kadıköy cephesine yansıtılan ve İstanbul'un geçmişten bugüne hikayesini büyüleyici bir dille anlatan ''Yekpare'' adlı ışık gösterisi sunuldu.

Kentin 8bin 500 yıllık tarihini, İstanbul'u İstanbul yapan hikayeleri ve sembolik anlatımları görkemli bir görsel animasyonla sunan gösteri hafta sonunda da İstanbullularla buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU