75 yaşında dedeye 'evde hapis' cezası

Muğla'da, traktörle yaptığı kazada iki kişinin ölümüne neden olan 75 yaşındaki Ramazan dedenin, kalan 20 aylık hapis cezasını evinde çekmesi kararlaştırıldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 12.12.2010 ABONE OL
Fethiye'de 8 yıl önce traktörle yaptığı kazada 2 kişinin ölümüne neden olan 75 yaşındaki Ramazan Ertuğrul, 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Referandumda yakalanarak tutuklanan Ramazan dede, cezaevine gelen bir savcı sayesinde cezasını evinde çekiyor. Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Karadere Beldesi'nde oturan 75 yaşındaki Ramazan Ertuğrul, 8 yıl önce kullandığı traktörle ana yola çıkınca İsmail Keçekülah'ın kullandığı otomobille çarpıştı. Fethiye Sulh Ceza Mahkemesi'nde 7 yıl süren dava sonunda Ramazan Ertuğrul, "Taksirle iki kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 30 ay hapis ve 249 bin lira para cezasına çarptırıldı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan Ertuğrul, geçen 12 Eylül'de referandum için oy kullanmaya gidince yakalandı. Hakkındaki gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilen Ertuğrul, Fethiye Cezaevi'ne kondu. Bir süre sonra cezaevine gelen bir savcı, Ertuğrul'a yaşını sordu. Ramazan Ertuğrul da 75 yaşında olduğunu söyleyince savcı, Necmettin Erbakan'ın da yararlandığı yasadan yararlanarak, cezasını evinde çekebileceğini söyledi ve durumu cezaevi yönetimine bildirdi.

'ZOR GÜNLER GEÇİRDİM'
İnfaz yasasına göre 20 ay cezaevinde yatması gereken Ertuğrul, işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında cezasının kalanını evinde çekmek üzere cezaevinden çıktı. Cezası Mayıs 2011 de bitecek olan Ramazan Ertuğrul, ev hapsinde zamanını Kuran-ı Kerim ve dini kitaplar okuyarak geçiriyor. Eşi köyde zeytin topladığı için şu günlerde yalnız kalan Ramazan Ertuğrul, "Bu cezayı cezaevinde tamamlamam çok zordu. Orada oldukça ıstıraplı günler geçirdim. Şimdi cezamı tamamlayıp özgürlüğüme kavuşmayı bekliyorum" dedi. Mahkemenin verdiği para cezasını da çok yüksek bulan Ertuğrul, "Ben işçi emeklisiyim. Bu ceza nedeniyle emekli maaşıma, evime ve tüm mal varlığıma haciz kondu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU