Klasik otolar 2. baharlarını yaşıyor

Bir döneme imza atan, ihtişamlarıyla adeta göz kamaştıran Amerikan arabaları, zamanla teknolojiye yenik düşse de dönem dizilerinin vazgeçilmezleri arasında

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 12.12.2010 ABONE OL
Chevrolet, Impala, Plymouth... Bir döneme damgasını vuran otomobil markaları... İhtişamlarıyla göz kamaştıran Amerikan otomobilleriydi onlar. Zaman içinde gelişen teknolojiye yenik düştüler düşmesine ama şimdilerde yollarda, yeniden eski ihtişamlarıyla boy göstermeye başladılar. Birbiri ardına çekilen dönem dizilerinin ve sinema filmlerinin vazgeçilmezi haline gelen klasik otomobiller, turistik gezilerin de vazgeçilmezleri arasında. Biz de bu araba tutkunlarından bir kaçıyla bir araya geldik.

KARINCAEMEZ'İN ARABASI

Erol Karamaça, hem bir klasik otomobil tutkunu, hem de bu otomobillere yeniden hayat veren bir usta. Üsküdar'daki tamirhanesinde 1970 model bir arabayı tamir etmekle uğraşırken bulduk onu. 47 yaşında. İlkokulu bitirir bitirmez başlamış otomobil tamirciliğine. Senelerden beri, Galatasaray'ın efsane amigolarından "Karınca ezmez" lakaplı Şevki Günay'dan satın aldığı 1952 model siyah Plymouth bir arabayla Kozyatağı'ndaki evinden, Üsküdar'daki tamirhanesine gidip geliyor. Şevki'nin arabanın ilk sahibi olduğunu ve yıpranmasın diye arabayı çok yavaş kullandığını söylüyor ve "Ben de çok düşkünüm bu arabama. Bunun dışında iki tane daha klasik otomobilim var ama bunun yeri bir başka. Bazen ABD'den bile parça getirdiğimiz oluyor ama bunları tamir etmek bile çok keyifli" diyor.

DÜĞÜN ARABASI YAPILIYOR

35 yaşındaki Kerem Evirgen de tam bir klasik otomobil tutkunu. Eski model 3 arabası var. Bu arabalarını hem dizilere, hem de yeni evlenen çiftlere düğün arabası olarak kiralıyor. Bunun için bir internet sitesi bile kurmuş. Eski model arabalara olan ilgisini "tutkulu bir aşka" benzeten Evirgen'in bu merakı çocukluk yaşlarında başlamış: "Babamın 1955 model bir Ford'u vardı. Bu arabayla büyüdük. İlk arabamı İzmir'den 2008'de aldım. Amerika'da yaşayan bir Türk'e aitti. 1955 model Chevrolet Belair'di. Hem dizilerden, hem otellerden talep olduğunu görünce bu işe girdim. Dizi ve film çekimlerinde saatlik ücret alıyoruz. 2 saatlik ücreti 250 lira. 5 yıldızlı oteller de,Taksim-Sultanahmet arasında gezi programları düzenliyor. Yazları yeni evlenen çiftler tercih ediyor."

KULLANMAK AYRI BİR MEZİYET

Arabalarının dizi ve reklam filmlerinde kullanıldığını anlatan klasik oto tutkunu Erol Karamaça, "Bu arabaları kullanabilmek ayrı bir meziyet gerektiriyor. İyi şoför olmanız lazım. Çekimlerde kaza yaşanmaması için arabaları biz kullanıyoruz" diyor.

BUGÜN NELER OLDU