Tıp literatürüne giren 'Mavi gözlü Halil'

95 yaşında ölen Türkiye'nin ilk kadın doğum uzmanlarından Halil Onultan, İstanbul Tıp'ın ilk mezunuydu. Onultan normal dördüz doğum yaptırmasıyla dünya tıp literatürüne girmişti

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cumartesi 12.12.2010 ABONE OL
Doğum uzmanı olarak adını dünya tıp literatürüne yazdıran Kadın Doğum Hastalıkları Doktoru Halil Onultan, 6 Aralık'ta solunum yetmezliğinden 95 yaşında hayatını kaybetti. Kendisi gibi doktor oğlu Oğuzhan Onultan'ın dediği gibi geride 'şerefli bir isim' bıraktı. O, Zeynep Kamil Kadın ve Doğum Hastanesi'nin ilk klinik şeflerindendi. 1974'te Türkiye'nin ikinci dördüzlerinin doğumunu gerçekleştirdi. Üstelik, dördüz doğumda sezaryan yerine normal doğum yaptıran ilk doktor olmayı başararak, dünyada tıp litaratürüne girdi.

BİNLERCE ÇOCUK ELİNE DOĞDU

Hayatını tıbba adamış bir ailenin çocuğuydu Halil Onultan. 1915'te İstanbul'da doğdu. Dedesi Osmanlı'nın ilk cerrahlarından biriydi. Babası da Türkiye'nin ilk eczacılarından. O da aile fertleri gibi kendine sağlığa adadı. 1933'te üniversite reformuyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girmeyi başardı. Ve bu üniversitenin ilk mezunu oldu. Tıp fakültesinde onu herkes mavi gözleriyle tanırdı. 'Mavi Gözlü Halil' derlerdi ona. Kısa bir süre sonra Üsküdar'daki Zeynep Kamil Kadın ve Doğum Hastanesi'nde işe başladı. Bu yıllarda 14 bin doğumun gerçekleştiği hastane o tarihlerde neredeyse tüm Türkiye'den hasta kabul ediyor, doğumlar özellikle bu hastanede gerçekleşiyordu. Sadece Marmara bölgesi değil Türkiye'ye hitap ediyorlardı. Dr. Halil Onultan, normal doğumu destekleyenlerdendi. Binlerce çocuk onun eline doğdu. Ve onun gibi mavi gözlü doğan onlarca çocuğa Halil ismi verildi. Başarılı gerçekleştirdiği her doğum da o da mutlu oluyordu.

İLK DÖRDÜZ DOĞUMU...
Zeynep Kamil Kadın ve Doğum Hastanesi'nde dördüz doğumu sezaryansiz gerçekleştiren ilk doktor da Halil Onultan oldu. Türkiye'deki doktorlar dördüz doğumla ilk 1950 yıllarında İzmir'de tanışmıştı. İkinci dördüz doğum ise 1974'te İstanbul'da Zeynep Kamil Kadın ve Doğum Hastanesi'nde yapılacaktı. Karnı burnunda anne, hastaneye getirildiğinde bizzat klinik şefi Dr. Halil Onultan'ın doğuma girmesini istedi. Halil Onultan'ın doğumdaki başarısı dilden dile dolaşıyordu çünkü. Halil Onultan, doğumun normal doğum olacağını söyledi. Doktorlar şaşkındı. Genelde bu tür dördüz doğumlarda sezaryan yöntemine başvurulurdu. Dr. Halil Onultan doğuma girdi. Ve peş peşe dördüzleri normal doğumla dünyaya getirdi. Çok güç bir operasyondu. Ve o yıllardaki bu doğumla dünya literatürüne girmeyi başardı. Bilimsel dergilere kapak oldu.

BUGÜN NELER OLDU