7 çocuk annesi yüksek lisans mezunu ve değişimin simgesi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
Babası bölgedeki güçlü şeyhlerden biriydi.. O dönemde ailelerin çoğu kızlarını okutmasa da Şeyh, kızını okutmaya kararlıydı. Nitekim Emir'in oğlu Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani evlenmek istediğinde Şeyha Mozah (51), Kuveyt Üniversitesi'nde sosyoloji okuyordu. 18 yaşında evlenmesine rağmen liberal görüşleriyle tanınan veliaht, karısının okumasını engellemedi.

MODA İKONU GİBİ

5 erkek ve 2 de kız çoçuk annesi Mozah, 1986'da üniversiteyi bitirdi ve yüksek lisans yaptı. Aslında Mozah, şeriatın geçerli olduğu Katar'da Emir'in ikinci karısı. Ama diğer iki karısı karısı pek ortada yok. Körfez'de halkın önüne çıkan ilk "First Lady" oldu Seyha Mozah. Önce sosyal projelerde aktif rol aldı. Sonra da yurt dışında boy gösterdi. Giydiği her elbise, ayakkabı ve çantayı ünlü modacılar hazırlıyor. Paris ziyaretinde, Jean Paul Gaultier elbisesi ve Christian Loyboutin ayakkabısı, beline taktığı pırlanta ve incilerle süslenmiş kemeriyle Carla Bruni bile gölgede kaldı.

DEVRİMCİ LİDER...

Gerçi Şeyha Mozah, Katar'da siyah çarşaf giyiyor. Konferansa da ipek çarşafla katıldı. Ama saçları görünüyordu ve boynunu da silme pırlantalarla kaplı küpeleri süslüyordu. Kadınların çoğunun peçe taktığı Katar'da Şeyha Mozah, emirin 15 yıl önce babasının yerine geçişiyle başlayan büyük değişimin simgesi gibi sanki!.. Eğitimi için kampanya yürütüyor. Şiddete uğrayan kadınlara ilk sığınma evini açtı. Katar'da demokrasiden söz etmek zor olsa da Mozah Demokrasi Vakfı'nı kurup başkanı oldu. Akıcı İngilizcesi, kendinden emin ve cesur duruşuyla kadını toplum dışına iten anlayışa meydan okuyor sanki.

BUGÜN NELER OLDU