Gırtlağından, sekiz yıl sonra ilk geçen lokma

Küçükken içtiği yağ çözücü yüzünden 8 yıldır karnından beslenen Mustafa, 20 gün önce 76'ncı kez bıçak altına yattı. Ameliyat başarılı geçti ve 10 yaşındaki Mustafa ilk kez kaşıkla çorbasını içti

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 13.12.2010 ABONE OL
Rize'de henüz 2 yaşında yanlışlıkla yağ çözücü içen ve yemek borusu yanan, bu yüzden 8 yıldır karnından mamayla beslenen Mustafa Sancaktutan, başarılı bir ameliyatın ardından ilk lokmasını yedi. Annesinin elinden çorbasını içen Mustafa, "Hiçbir yemeğin tadını bilmiyordum. En çok da dondurma yemek istiyordum. Doktor ona izin vermedi ama olsun çorba da çok güzel" dedi. 10 yaşındaki Mustafa Sancaktutan'ı hayatın tatlarından yoksun bırakan olay 8 yıl önce meydana geldi. Anne Sinem Sancaktutan'ın (31) bardağa koyduğu yağ çözücüyü su zannederek içen Mustafa'nın yemek borusu yandı. Talihsiz çocuk, bir daha yemek yiyemedi. Bugüne kadar Ankara, İstanbul ve Trabzon'daki hastanelerde tam 75 ameliyat geçiren Mustafa bir türlü iyileşemedi. Küçük çocuk 20 gün önce de Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 76'ncı kez bıçak altına yattı, kendisine kalın bağırsaktan yemek borusu yapıldı. Ameliyat başarıyla sonuçlandı. Operasyonu gerçekleştiren Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İrfan Serdar Arda tetkiklerin ardından önceki akşam yemek yiyebileceği müjdesini verdi küçük çocuğa. Mustafa da annesinin hazırladığı çorbayı afiyetle yedi, ilk kez bir yemeğin tadını çıkardı.

6 KİLO ALIP 24 KİLOYA ÇIKTI

Ameliyattan sonra 6 kilo alarak 24 kiloya ulaşan Mustafa, hayatında ilk kez içtiği çorbanın tadının çok güzel olduğunu söyleyerek, "Hiçbir yemeğin tadını bilmiyordum. 'Yemek yiyebilirsin' dediklerinde ilk önce dondurma istedim. Ancak doktorlar şimdilik müsaade etmedi. Olsun çorba da çok güzeldi" diyor. Mustafa tamamen iyileşeceği ve istediği yemekleri yiyeceği günü iple çekerken hayalinde ilk mönüsünü de hazırladı bile: Menemen, pilav, dondurma ve gofret. Oğluna ilk kez kendi eliyle çorba içeren anne Sinem Sancaktutan ise duygularını, "Çok mutluyum. Mustafa'ya kendi elimle yemek yedireceğim günleri de gördüm. Artık kahır günleri bitti. Onu yemek yerken görmek, dünyanın en büyük hediyesi" diye dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU