J.R.'ı vuranı öğrenmek için para teklif ettiler

TV dizisi Dallas'ın 1980 sezon finali, J.R.'ın vurulmasıyla bitmişti. Herkesin "J.R.'ı kim vurdu" diye sormasına neden olan bölümün senaristi, 30 yıl önce bu sırrı öğrenmek için para teklif edenler olduğunu söyledi

Pazartesi 13.12.2010
ABONE OL
1980'de dünyanın en çok konuştuğu konu ne İran'daki ABD büyükelçilik görevlilerinin rehine alınması ne de petrol kriziydi. 30 yıl önce Türkiye dahil tüm dünyanın birbirine sorduğu soru şuydu: J.R.'ı kim vurdu? 21 Mart 1980'de Teksaslı petrol milyarderi Ewing ailesinin hayatını ekrana getiren "Dallas" dizisinde, aktör Larry Hagman'ın canlandırdığı J.R. karakteri, dizinin sezon finalinde vurulmuştu. Herkesin şüpheli olarak gösterildiği dizide bu karakteri vuran kişi uzun süre açıklanmamıştı. Petrol milyarderi ailenin hayatını konu alan diziyi gelmiş geçmiş en çok konuşulan televizyon programı yapan olayın arka planındakiler, 30 yıl sonra o çılgın zamanı anlattı. Dallas dizisinin senaristi Loraine Despres, "Dizi fenomen olmuştu. Sezonun tüm bölümlerini çekmemize rağmen CBS kanalı bizden iki bölüm daha istemişti. Yapımcılar bir araya gelip ne yapacaklarını tartışırken biri: 'Serseriyi vuralım' fikrini ortaya attı" dedi. Bahsi geçen serseri tabii ki J.R. Ewing'den başkası değildi. Karısını ve tüm tanıdıklarını aldatan acımasız işadamı, seyircilerin nefret ettiği ama karakterin yaptıklarını izlemekten kendilerini alamadıkları bir anti-kahramandı. Yapımcılar J.R.'ı vurdurmuştu ama daha sonra ne yapacakları konusunda hiçbir fikirleri yoktu. Henüz kimin vurduğuna bile karar vermemişlerdi. J.R.'ın vurulması gelmiş geçmiş en büyük TV olayıydı. Dizi çalışanları bir sonraki gün işe geldiklerinde sürekli çalan telefonlarla karşılaştı. Gazeteciler ne olacağını öğrenmek istiyordu. Time dergisi bile kapağında bu olaya yer vermişti. Yaz boyunca "J.R.'ı kim vurdu" ve "J.R.'ı ben vurdum" tişörtleri moda oldu. Herkesin merak ettiği sorunun cevabının verileceği bölümün senaryosunu yazma görevi, Loraine Despres'e verilmiş. Senarist Despres, dizinin yayına ara verdiği yaz boyunca onlarca insanın, suçlunun kim olduğunu söylemesi için kendisine baskı yaptığını söyledi.

53 ÜLKEDE BİRDEN İZLENDİ
"Bir akşam, avukatın biri gelip evimi ipotek ettirmemi ve parayı ona vermemi istedi. Londra'ya gidip parayla 'J.R.'ı kim vurdu' bahsine girecekmiş. Avukat bunun yasal olduğunu söyledi. Bu sırrı onunla paylaşamayacağımı söyleyince çok kızmıştı" dedi. Bir arkadaşının kocası ise onu kenara çekip sırrı vermesi için 20 bin dolar teklif etmiş. Despres, "Adam vücutçuydu. Ne diyeceğimi bilemedim. Çok sayıda senaryo olduğunu, kimin vurduğunu kimsenin henüz bilmediğini söyleyip, kaçtım" diye konuştu. Katilin kim olduğu 21 Kasım'daki bölümde açıklandı. ABD'de 83 milyon kişi televizyona kilitlenirken, suçluyu öğrenmek isteyen 53 ülkeden 270 milyon kişi aynı bölümü soluksuz izledi.