Katliamdan kaçıp ahıra sığındılar

Şanlıurfa'da kuzeninin eşiyle kaçan Hüseyin Baskut'un evi ve kardeşinin kamyonu intikam isteyen dayısı tarafından yakıldı. Öfkeli dayının ölüm tehditlerinden korkan 30 kişilik Baskut ailesi köy dışında bir ahıra sığındı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 13.12.2010 ABONE OL
Şanlıurfa'nın merkeze bağlı Payamlı köyünde yaşayan evli ve 3 çocuk babası Hüseyin Baskut (35) 9 ay önce dayısı Mehmet Çıkay'ın oğluyla evli olan 2 çocuk annesi Hanım Çıkay'la birlikte kaçtı. Yaşanan bu olay nedeniyle 2 tarafın yakınları arasında başlayan husumet, araya girenler vasıtasıyla, çiftin köye dönmemesi şartıyla giderilmeye çalışıldı. Adana'ya yerleşen kaçak çift iki tarafın karşı çıkmasına rağmen köye dönmeye karar verdi. Geçen mart ayında Hüseyin Baskut kardeşi Mehmet Baskut'un kamyonuyla eşyalarını köyüne gönderdi. Bunu duyan Hanım Çıkay'ın yakınları kamyona av tüfeğiyle ateş ederek, eşyalarını ve evi ateşe verdi. Bu esnada evin yakılma anını gören Hüseyin Baskut'un amcasının eşi Zeruğ Baskut (45) kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti, olayla ilgili 3 kişi gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayın ardından Mehmet Emin, Hasan Basri ve Mehmet Baskut kardeşlerin aileleri koruma altına alındı. Çıkay ailesinin şikâyetleri üzerine jandarma 30 nüfuslu Baskut ailesinin köyden taşınmasını istedi. Maddi durumu kötü olan aile köyün 30 kilometre kadar dışındaki bir ahıra yerleşti.

'BİLGE KÖYÜ GİBİ OLUR'
Mehmet Baskut, köye geri dönmek için yalvardığı dayısı Mehmet Çıkay'ın, geri dönmeleri halinde Bilge köyündeki katliam gibi bir katliama kurban gideceklerini söyleyerek kendilerini tehdit ettiklerini anlattı. Dayısının kendinden "70 bin lira namus bedeli" istediğini öne süren Baskut, "Olayın ardından ağabeyimin kaçırdığı kadın devlet korumasına alındı. Ağabeyim ise başka bir şehre taşındı. Ama olan bize oldu. Ölüm korkusuyla ahıra kaçtık. Bu bize Allah'tan reva mı? Hayvan bile bu ortamda yaşayamaz. Devletimiz bize sahip çıksın" dedi. Baskut, 30 kişinin yasadığı ahırda bulunan yorgan yastık ve battaniyeleri bile köylülerin temin ettiğini söyledi. Öte yandan Baskut kardeşlerin annesi 70 yaşındaki Ayşe Baskut'un yaşananların ardından şekerinin yükselmesi üzerine ayakları kesildi.

44 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

MARDİN'İN Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde 4 Mayıs 2009'da gerçekleşen aile katliamı Türkiye'nin gündemine bomba gibi düşmüştü. Nedeni hâlâ tam olarak belirlenemeyen olayda köy muhtarı Hacı Halim Çelebi'nin evine bir nişan töreni sırasında otomatik silahlarla saldırı düzenlenmiş, katliamda 7'si çocuk 44 kişi hayatını kaybetmişti.

BUGÜN NELER OLDU