Kuvvetli yağış ve rüzgara dikkat!

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 13.12.2010 09:24 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Yurdun iç ve doğu kesimlerinde devam edecek yağışlara ilave olarak, batı bölgelerimiz yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Yağışların; öğleden sonra Kıyı Ege, akşam saatlerinden sonra İç Ege, Batı Akdeniz ile Bursa çevreleri, gece saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli, öğle saatlerinden itibaren ise Muğla çevrelerinde Aşırı olması bekleniyor. Marmara ile yurdun iç kesimlerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, Marmara, Ege ve Akdeniz'de 1 ila 3 derece artacak.

RÜZGAR: Güney ve güneydoğu, yurdun güney kesimlerinde zamanla güney ve batı yönlerden orta kuvvette, Güney ve İç Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; öğleden sonra Kıyı Ege, akşam saatlerinden sonra İç Ege, Batı Akdeniz ile Bursa çevreleri, gece saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli, öğle saatlerinden itibaren ise Muğla çevrelerinde Aşırı olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (ulaşımda aksamalar, sel, taşkın, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Marmara ile yurdun iç kesimlerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Ş.Urfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde toz ve kum taşınımı beklendiğinden ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren Güney ve İç Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Çatı uçması, soba zehirlenmesi vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

METEOROLOJİDEN BACA GAZI ZEHİRLENMELERİNE KARŞI UYARI

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bu gece ve yarın baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

Meteorolojiden yapılan yazılı açıklamada, rüzgarın bu gece İç Anadolu Bölgesi'nde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli eseceği belirtildi. Açıklamada, rüzgar nedeniyle soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Az bulutlu ve açık zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden sonra Bursa çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur, Trakya ile yüksek kesimlerde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bölge genelinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Az bulutlu ve açık zamanla parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kıyı Ege, öğleden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların öğleden sonra kıyılarında, akşam saatlerinden sonra İç Ege'de kuvvetli, Muğla çevrelerinde Aşırı olmak üzere yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar öğle saatlerinden itibaren Güney Ege'de güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/saat) şeklinde esecek. Sabah saatlerinde kıyı kesimlerinde hafif olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, bu sabah saatlerinde Adana, Osmaniye, Hatay ve K.Maraş çevreleri, öğle saatlerinden sonra batısı ile akşam saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyı kesimlerde sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak, bölgenin yüksek kesimleri ile Göller Yöresinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların akşam saatlerinden sonra batısında, gece saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde kıyı kesimlerde hafif olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bu sabah ilk saatlerde Yozgat, Kayseri, ve Sivas çevreleri ile akşam saatlerinden sonra bölge geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar; Akşam saatlerinden sonra güneyli yönlerden kuvvetli olarak esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, batısı ile Erzurum, Muş, Hakkari, Şırnak, Bitlis ve Bingöl çevreleri aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Hakkari ve Şırnak çevrelerinde toz ve kum taşınımı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Ş.Urfa, Mardin, Batman, Siirt çevrelerinde toz ve kum taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU